Európai konferencia a hajléktalanságról az emberi jogok napján

- Magyarországon, és általában Európában is növekszik az utcán élők száma. A közvélemény is reagál és a döntéshozók is egyre inkább megkerülhetetlennek nevezik, hogy megoldásokat találjanak a hajléktalanná válás megelőzésére, a már hajléktalanok bajainak enyhítésére, fedélhez juttatására - nyilatkozta Szabó Máté.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az Európai Unió hajléktalan-politikájának megalapozásán dolgozó, hét szakértőből álló bizottság tagjaként  az Európai Parlament és a Bizottság hajléktalanság-konferenciáján vett részt Brüsszelben.

 

    A magyar  uniós elnökség jövőre a gazdasági-szociális jogok érvényesítését állítja előtérbe, olyan témákban mint gyermekjogok, gyermekszegénység, a gyermekekkel szembeni szexuális erőszak, illetve a hajléktalanok és a nyugdíjasok problémái. Már a belga elnökség is a gazdasági-szociális jogok szempontjait emelte ki, és néhány befejezetlenül maradt projektje, közöttük a hajléktalanság európai szintű kezelésének megközelítése szintén a magyar elnökségre marad. Az EU átfogó hajléktalanügyi stratégiájának kialakítására azért is szükség van, mert ha egy országban, területen, városban jó helyi megoldásokat alakítanak ki, az szinte automatikusan kiváltja, hogy a rosszabb helyzetben lévő vidékekről a szegénységben élők oda vándorolnak. Másrészt Európában mindenütt átalakult a hajléktalanok profilja: míg korábban az egyedül élő, javakorabeli, alkohol- és drogproblémákkal megvert, totális intézményeket (pszichiátria, börtön, stb.) elhagyó, lakás és munka nélküli férfiaké volt a domináns csoport, mára a válság hatására a fedél nélküliek között megjelentek az akár több gyermekes, esetleg külföldi családok, nők, gyerekek és fiatalok is.  Az EU brüsszeli rendezvénye a prevenciót, azaz a hajléktalanná válás  megelőzését, valamint a különféle típusú hajléktalanságok elleni hatékony és azonnali fellépést állította előtérbe. Olyan országokban, mint Finnország, illetve területeken, mint Skócia igyekeznek mindenkit a helyzetének megfelelő lakáshoz juttatni és felszámolni az átmeneti szállásokat és melegedőket, ugyanakkor az utcán éjszakázást is. Mindehhez megfelelő szociális lakások, anyagi és személyi erőforrások, csoport- és személy-specifikus terápiák és terapeuták szükségesek. Ugyanakkor a felszólalók egy része utópikusnak, vagy nagyon távoli célnak tartotta a hajléktalanság teljes felszámolását, mivel az olyan strukturális problémákra és azoknak az egyéni sorsokkal való olyan szerencsétlen találkozására vezethető vissza, ami lehetetlenné teszi a teljes megelőzését és kiküszöbölését. 

    Kiadó: Országgyűlési Biztos Hivatala

OS