Felemás nemzeti érzés

Tegnap a FIDESZ felemás nemzetszemléletről tanúskodó javaslatot fogadtatott el a parlamenttel. Eszerint úgy erősítenék a nemzeti érzést, hogy a költségvetésből támogatják a határon túli magyarlakta területekre szervezett iskolai kirándulásokat, a határon innenieket viszont nem.

Eszerint, ha a diákok az egri, a budai, a kőszegi várat, Fehérvár, Esztergom, vagy Debrecen nemzeti emlékhelyeit látogatják meg, nem fordulhatnak támogatásért, ha viszont a felvidékre, vagy Erdélybe vezet az útjuk, akkor és csak akkor igen. Ha Petőfi, vagy Kölcsey szülőhelyére mennek, nem kapnak támogatást, ha Adyéra, akkor igen, csak mert az történetesen az országhatáron kívül esik. Nem számít a nemzeti összetartozás erősítésének, ha egy baranyai, békési, vagy szabolcsi faluból először jut el egy gyerek a fővárosba, vagy az ország másik végébe.

 

    A jogszabály személete szerint csak azt kell támogatni tehát, ha a diákok a nemzeti múlt határon túli emlékeit ismerik meg, ha az ittenieket, akkor azt nem. Egybevág ez azzal a politikai szemlélettel, amely szerint a nemzeti összetartozást csak a határon túli közösségekkel kell átérezni, itthon viszont nyugodtan utálhatjuk egymást.

 

Az MSZP fontosnak tartja a nemzet múltjának és jelenének megismertetését, a nemzeti összetartozás erősítését a diákok körében is. Örömmel fogadja, ha közülük minél többen alakítanak ki kapcsolatot a határon túli magyarokkal. Jó, ha ezt a költségvetés is képes támogatni. De a szocialisták nem értik, miért nem ugyanilyen fontos a haza szeretetének és ismeretének segítése a határokon belül is, és miért utasították el az ezt célzó módosító indítványokat. Az MSZP a nemzeti érzés felemás megnyilvánulásának tartja, hogy a kormánytöbbség szerint a nemzet csak a határon túl kezdődik, és ami itthon van az kevésbé magyar.

 

Lendvai Ildikó

országgyűlési képviselő

 

    Kiadó: MSZP