Fideszes RETT-bojkott

 A Fidesz nem képes és nem is hajlandó érdemi javaslatokat tenni az országot és az embereket érintő fontos ügyekben. Az egészségügy átalakításáról eddig csak riogatásra, téves számokra épített, összeesküvés-elméletekre tellett tőlük, és arra, hogy bűnözői nyilvántartást állítsanak össze a reformokat támogató kormányzati politikusokról.

Most azonban minden eddiginél messzebbre mentek: nemcsak folytatják a tavaly megkezdett bojkott-politikát, de kiterjesztették azt az egészségügyi reform szakmai egyeztetésére is.

A Fidesz a szakmai érdekek képviseletére hivatott Regionális Egészségügyi Tanácsokat elfoglalandó hatalmi terepnek tekinti, és egyértelmű politikai szándékkal azon ügyeskedik, hogy megakassza az egészségügy reformját.

A Fidesz túszul ejtette a Regionális Egészségügyi Tanácsokat: helyi politikusaik a Fidesz érdekeit képviselik az emberek érdekei helyett: Orbán Viktor utasításai szerint, pártpolitikai döntések alapján bojkottálják az egészségügyi miniszter kórház-átalakítási javaslatait. A Fidesz szóvivője maga jelentette ki, hogy a Fidesz a Regionális Egészségügyi Tanácsokban mindent megtesz, hogy megakadályozza a korházak átalakítását.

A Fidesz azonban nem a betegek érdekeit, nem a szakma érdekeit, hanem csakis saját politikai érdekeit képviseli. Csakis az átalakítások megfékezése a céljuk: a kormánynak akarnak ártani, de az emberek érdekeit sértik, amikor a járóbeteg-ellátás lehetőségeit szűkítik merő politikai bosszúból.Eddig több Regionális Egészségügyi Tanács elnöksége jelentette ki, hogy nem csak dönteni, de megtárgyalni sem hajlandó a kórház átalakításokról szóló, törvény szerinti javaslatot.

 

Ez azért különösen felelőtlen magatartás, mert van olyan kapacitás, amelyről kizárólag helyben dönthetnek. A jogszabály értelmében a megszűnő aktív ágyak 20 százaléka átalakítható és hasznosítható a járóbeteg ellátás keretében. Erről a 20 százalékos kapacitásról csak a Regionális Egészségügyi Tanácsok dönthetnek, ilyen átalakításra csak ők tehetnek javaslatot.

 

A törvény egyértelmű: ha a Regionális Egészségügyi Tanácsok nem vesznek részt a közös munkában, a miniszter dönt a végleges elosztásról. Azok, akik tárgyalni sem hajlandók a javaslatról, az átalakítást nem tudják megakadályozni, csak lemondanak arról, hogy befolyásolják a végeredményt - és nem látják el a feladatukat, nem képviselik az embereket.

 

Látni kell: a jobb háziorvosi ellátás, a színvonalasabb gyógyítás múlik azon, milyen javaslatot fogalmaznak meg a RET-ek. Ha nem tárgyalnak érdemben, ha nem tesznek javaslatot azzal a fennmaradó kapacitásról lemondanak. Mindenkinek az lenne a legjobb, ha a Regionális Tanácsok dönteni tudnának arról, hogy a helyi viszonyokat ismerve, hogyan osztanák el a törvényben rögzített ágyszámot. Ezért felkérjük az érintett RET-eket, hogy a helyiek érdekében döntésüket vizsgálják felül, és január 28-ig tegyenek érdemi javaslatokat a kapacitások hasznosítására.

 

 A Nyugat-Dunantúli Régió szakemberei már kitörtek a Fidesz-bojkottból és kijelentették, hogy az elnökség politikai elutasítása ellenére folytatják a szakmai egyeztetést, aminek végén elküldik a miniszternek javaslataikat.

 

Arra biztatjuk a többi szervezetet is, hogy tegyék ugyanezt: ne a pártérdekeket képviseljék politikai szempontok alapján, hanem az emberek érdekét szakmai szempontok alapján.

 

 

Kökény Mihály

a Parlament egészségügyi bizottságának

MSZP-s elnöke

  

 Kiadó: MSZP-frakció