Közel öt hónapja az égvilágon senki nem ellenőrzi a dohányzóhelyek kijelölését és a tiltott dohányzást Magyarországon. Az ÁNTSZ-esek szerint jogszabályi változások miatt 2007-ben már az Országos Munkaegészségügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőség (OMMF) az illetékes, utóbbi hatóság szerint viszont szó sincsen erről. Így aztán az országgyűlési képviselők is akkor szeghetik meg a dohányzási előírásokat amikor úri kedvük tartja.
Az ÁNTSZ-ek eddig is szabotálták a munkahelyi dohányzóhelyek szabályos kijelölésének és a tiltott helyen történő dohányzás ellenőrzését, de 2006 végéig ezt kissé szégyenkezve tették. Túl sok macerával járt az ilyen eljárás, a kiszabott egészségvédelmi bírságból viszont egyetlen fillért sem használhattak fel létszám-, és bérfejlesztésre, vagy dologi kiadásokra. 2007-ben aztán fellélegezhettek, a munkaegészségügyi terület átkerült az OMMF-hez, s értelmezésük szerint ezzel megszabadultak ettől a kínos feladattól. Csakhogy az OMMF vezetői szerint a dohányzással kapcsolatos előírások ellenőrzése egészségügyi kérdés, köszönik szé-pen, de ők nem ellenőrzik a bagósokat. Ebben aztán mindenki megnyugodott, a nemdohányzók védelméről szóló 1999. évi XLII. törvény előírásainak betartásával immár a kutya sem törődik.
A FÜSTIRTÓK EGYESÜLETE annak érdekében, hogy kiderüljön, ki az illetékes, egészségvédelmi eljárást kezdeményezett Molnár Lajos SZDSZ, Hagyó Miklós, Suchmann Tamás, Szanyi Tibor, Tóth Károly, Katona Béla és Tasnádi Péter MSZP parlamenti képviselők ellen az V-XIII. kerületi ÁNTSZ-nél, mivel 2007. június 27-én a Parlamentben nem a kijelölt dohányzóhelyen dohányoztak. Az MTV 2004. június. 28-i Szempont című műsorában riport készült a Parlamentben jogellenesen dohányzó képviselőkről. Ez a riport fényképekkel illusztrálva beismerő vallomásokkal ellátva mindenki számára megtekinthető a www.mtv.hu honlap Szempont című ablakára kattintva.
Az egyesület által nem bátorságáért tisztelt Kormos Róbert kerületi tisztifőorvos azonban vizsgálat helyett az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézetéhez fordult szakmai útmutatásért, ahol a vezetők 3 hónapja tanácskoznak, hogy most mi legyen. Dr. Alács Zsuzsanna vezető jogtanácsos szerint egyértelmű, hogy a Parlament közforgalmú intézmény így az ÁNTSZ-eknek itt továbbra is ellenőrzési jogosítványuk van, Csaba Károly regionális tisztifőorvos azonban mind a mai napig nem utasította Kormost az eljárás lefolytatására.
Álláspontunk szerint az ÁNTSZ középvezetői rettegnek attól, hogy parlamenti képviselőket bírságoljanak meg, megtorlástól tartva. Amikor az ÁNTSZ történetének legbátrabb tisztiorvosa dr. Mátyás Mária 2003-ban meg merte bírságolni Kovács László külügyminisztert, egy hónapon belül elbocsátották. Dr. Balázs Vera az V. kerületi ÁNTSZ vezetője is a Parlamentben tett ellenőrzését követően érezte úgy, hogy sürgősen nyugdíjba kell vonulnia.
Kiadó: Füstirtók Egyesülete
OS