Haza kell hívni a vállalkozókat

 A vállalkozókat nem elküldeni, haza kell hívni. Le kell zárni azt a korszakot, amely azt üzente nekik, hogy ′′el lehet menni′′ - mondta Orbán Viktor a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara ünnepi rendezvényén.

Orbán Viktor véleménye szerint, a magyar gazdaság fő kérdései ma nem szakpolitikaiak. A probléma abban áll, hogy a politika rosszul gondolkodik a gazdaságról.

Ezért nemcsak szakmai programokra, hanem egy másfajta gondolkodásra, új politikára van szükség. Le kell zárni a politika és gazdaság rossz viszonyának ciklusát. Ennek a korszaknak a vállalkozók számára egy mondatban összefoglalható, szimbolikus megfogalmazása úgy hangzik, "el lehet menni". A Fidesz elnöke ezzel szemben rámutatott, a magyar vállalkozókat nem elküldeni, hanem haza kell hívni.

 

Beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarországnak erős Budapestre van szüksége, ma azonban gyenge, mert vezetése is az. Ennek oka, hogy nem ismerték fel, a fővárosnak saját gazdaságpolitikára is szüksége lenne. Jelenleg Budapesten nincs kohéziós erő, amely az adottságokat, erőforrásokat közös célok megvalósítására összpontosítaná.

 

 Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy a világban mindenhol, a főváros körül gazdasági térségek alakulnak ki, amelyek az ország nemzetgazdaságának fő húzóerejét jelentik. Ilyen Berlin, Bécs, Varsó, Párizs. Véleménye szerint Budapest is lehetne hasonló motorja a magyar gazdaságnak. Hozzátette, hogy elkerülhetetlenné válik egy közép-európai gazdasági régió megteremtése. Ez úgy jöhet létre, ha pilléreit kisebb gazdasági térségek alkotják. A Fidesz elnöke úgy látja, Varsó és Prága mellett egyik erős pillér Budapest lehetne. Mindehhez azonban olyan fővárosi vezetésre van szükség, amely felismeri, az első számú nemzeti ügy a magyar gazdaság talpra állítása.

 

Korábbi beszédeihez hasonlóan a Fidesz elnöke szólt a piacgazdaságot veszélyeztető spekulációról. Megjegyezte, a gyors és érdemtelen haszonszerzés nem új keletű, csak régebben lopásnak hívták és büntették. Az elmúlt években azonban spekulációnak nevezték el, és tisztelni kezdték. Budapestet - mint fogalmazott - kínos erről beszélni, de a gazdasági spekuláció mellett a politikai is eluralta. Példaként említette minderre a BKV-ügyeit. A közlekedés a gazdaság egyik fő erőforrása, de a főváros vezetése nem így értelmezte, hanem "manipulációs célokra használta a közlekedési vállalatot". A politikai spekuláció eszközévé tették. Ugyancsak példaként hozta fel a természetes erőforrások - mint például a hőforrások - elhanyagolását.

 

A Fidesz elnöke szerint a problémák megoldására a fővárosnak olyan önálló gazdaságpolitikára van szüksége, amely nem a spekulációra épül, hanem termelésre és munkahelyet adó kapitalizmusra. Úgy látja, mindennek megvalósítása érdekében a gazdaság és a politika szövetsége nélkülözhetetlen. A közös gazdaságpolitika kiindulópontját a vállalkozók jelentik. A termelés és az értékteremtés tekintélyének visszaállításához, vissza kell adni a vállalkozás szó eredeti és pozitív értelmét. Meglátása szerint, Budapest gazdaságpolitikája csak akkor lehet sikeres, ha annak kialakítása és megvalósítása a fővárosi vállalkozókkal együttműködve történik. Arra kérte a jelenlévőket, hogy amint a "politikában meg lesz a fogadókészség", vegyenek részt egy közös budapesti gazdaságpolitika kidolgozásában.

 

(orbanviktor.hu)