Javaslat a sheriff rendszer bevezetésére a kisvárosokban

Polgár város az ország azon térségeihez tartozik, ahol a lakosság biztonságérzete, - a statisztikai számadatok javuló tendenciái ellenére – romlott, így a közbiztonság ügye folyamatos és súlyos helyi társadalmi kérdéssé vált.

A települések lakosai, a saját hétköznapi tapasztalásaik kapcsán, a felmerült problémáikkal gyakran fordulnak az önkormányzathoz (polgármesterhez, jegyzőhöz, közterület felügyelőhöz).

A kisebb súlyú, de számában sokkal több esetet jelentő szabálysértések, apró jogellenes cselekmények, a közterület rendjét sértő események, az ún. „bagatellként kezelt” ügyekben a helyi önkormányzatnak számadással tartozó szereplők eredményesebben tudnak eljárni. A folyamatos ügyelet, az állandó települési jelenlét szintén hatékonyabban szervezhető az önkormányzat aktívabb szerepvállalása - kibővített hatáskör és az ehhez illeszkedő megerősített eszköz és intézményrendszer -  közepette.

A megoldási lehetőség:

A „végeken” megtapasztalt közbiztonsági problémák özöne követeli az önkormányzatok és az állampolgárok aktívabb szerepvállalását. A javaslat fő célkitűzése, hogy a települési szinten, az önkormányzat helyi közösségi (lokálpatrióta) biztonsági védelmi hálót építsen ki, amelyet erős helyi felhatalmazással bíró – közvetlenül vagy képviselő-testület által választott sheriff irányít. Polgáron, helyi  közbiztonsági tervet készítünk a következő képviselő-testületi ülésre.

A polgári sheriff jó kiállású, mozgósításra és konfliktuskezelésre képes, aki a lokális biztonsági problémákat folyamatosan gyűjti, rendszerezi, csoportosítja, elemzi. Sürgős esetben azonnal kér és kap segítséget, agyagi eszközöket vagy ha indokolt, az állami rendőrségtől a feladathoz szükséges létszámot. A település lakói körében nagy az elfogadottsága, elismertsége, a korábbi rendőri munkájával kivívott tekintélye, s napi kapcsolatban áll a lakókkal, ügyes-bajos dolgaikkal hozzá bármikor fordulhatnak. Fontos kérdés a hatáskör szempontjából, hogy a közösségi sheriff az önkormányzatnál a jegyzőhöz tartozzon, aki pártpolitikáktól mentes személy, és a helyi önkormányzat rendeletekkel erősíti a sheriffet és segítő csapatát.

Várható eredmény:

Az önkormányzati sheriff  (polgári sheriff)  közelebb van az emberek problémáihoz és így a megoldásokhoz is, a tevékenysége inkább a bűnmegelőzésre, mint a büntetésre irányul. Javulhat a megítélés, a működés, a felderítés, a megelőzés. Az átvett feladatok ellátásának természetesen költségei is vannak, így a forrásokat normatív alapon – az államtól kellene megkapniuk az önkormányzatoknak, ennek ellenére sheriff működése bizonyosan olcsóbb, hatékonyabb megoldást jelent.

Sokakban megszületett a felismerés, hogy egy település biztonságáért az ott lakók, -  a helyi civil szervezetek  és önkéntesek, -  a jogkövető polgárok tehetnek a legtöbbet,  akik betartják és  másokkal is betartatják az együttélés írott és íratlan szabályait.

Az önkormányzatok által létrehozandó új rendszer, a sheriff irányításával működő helyi közbiztonsági szerveződés, illeszkedik a magyar rendőrség megújításának koncepciójába.

 

Polgár, 2009-08-11  

                                                                                                   Tóth József

                                                                                                    Polgármester