Karinthy-gyűrűsök levele a Magyar Rádió elnökének

Magyar Rádió Zrt.

   

Such György elnök úr részére

 

   

Tisztelt Elnök Úr!

 

    A jelen levél aláíróit egy dolog köti össze, hogy munkásságunkat a Magyar Rádió Karinthy-gyűrűvel jutalmazta, pályánkban fontos, megkerülhetetlen szerepet játszott a Rádiókabaré.

    Azért emelünk szót, mert az a műhely lehetetlenül el, amely nélkül mi és sokan mások sokkal kevesebbek lennénk. Azért a műhelyért emelünk szót, amely a magyar kabaré egyik utolsó műhelye, s amely a régi klasszikusok közvetítésétől az új tehetségek felfedezéséig és gondozásáig számos, más által a magyar humorban nem vállalt feladatot látott el. Végül azért a műhelyért, amely a Magyar Rádió egyik leghallgatottabb műsorát állította elő harminckilenc éven át. Az eddigi tapasztalatokból tudjuk, hogy ilyen értékmentés a Magyar Rádiónál mostanában nem ér el célt, ám mi azt furcsálljuk főleg, hogy a Magyar Rádió leghallgatottabb műsorai szűntek meg, köztük a Kabarécsütörtök, pedig ez a műsor évtizedeken keresztül volt az ország lakosságának fix programja a csütörtök délutáni munka és autózás közben.

    Az 1968 óta működő Rádiókabaré műsorideje az új műsorstruktúrában havi 18 óra 20 percről 3 óra 20 percre csökkent, amit kétnapos csúszással megismételnek. A Petőfi rádión a kabaréműsorok teljesen megszűntek. A Kossuthon változott az adásidő és az ismétlési rendszer, ennek következtében a régi hallgatók elvesztése is valószínűsíthető.

    Az ismétlések elmaradásával megszűnt a szerzők és előadók anyagi bázisa, mivel a versenyképtelen szerzői díjakat csak az ismétlések tudták némileg kompenzálni. Az ismétlések megszűnésével nem hallhatnak a hallgatók több Hofit, Boncz Gézát és Kellér Dezsőt a Magyar Rádióban. Az egyik szerkesztő, Farkasházy Tivadar elbocsátásával az egész műsornak egyetlen adásszerkesztője maradt, így tehetségkutatásra, az új szerzők kinevelésére aligha marad erő és emberi erőforrás. Az adminisztrációs terhek megnőttek, ennek következtében személyes tapasztalatunk szerint is szinte lehetetlenné vált a műsorkészítés. Kollégáinkat a több évtizedes munkaviszonyuk után nem köszönetnyilvánítással, hanem minősíthetetlen, megalázó módon bocsátották el.

    A Rádiókabaréval kapcsolatos döntések során véleményünket, de a szerkesztőség véleményét sem vették figyelembe, önállóságát megvonták, szakmaiatlan döntések sorával törekedtek a műfaj ellehetetlenítésére, szembemenve az ésszerű gazdálkodás és műsorpolitika minden szabályával.

    A fentiek figyelembevételével kérjük, hogy vizsgálják felül korábbi álláspontjukat, és valóban az ésszerűség alapján hozzák meg döntésüket!

 

Budapest, 2007. június 20.

 

Tisztelettel:

 

Éles István, Fábry Sándor, Kern András, Majláth-Mikes László, Maksa Zoltán, Markos György, Megyesi Gusztáv, Nagy-Bandó András, Nádas György, Litkai Gergely, Sas József, Tóth Tibor

Karinthy-gyűrűsök