Az elmúlt napokban több újságcikk, televíziós híradás foglalkozott azzal a ténnyel, hogy a Magyar Köztársaság elnöke a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottságának kezdeményezésére - a honvédelmi miniszter előterjesztésére - 2006. szeptember 15-i hatállyal posztumusz helyreállította Kisbarnaki Farkas Ferenc vezérezredesi rendfokozatát.
A Honvédelmi Minisztérium fontosnak tartja, hogy a közvélemény megismerje e döntés előzményeit.
Kisbarnaki Farkas Ferencet 1945. június 19-én a 81/1945. (II.9.) M.E. rendelet alapján közigazgatási úton lefokozták és a honvédség kötelékéből kicsapták. Az Alkotmánybíróság 2/1994. (I.14.) sz. határozatával a fenti rendelet egyes rendelkezéseit, így a vonatkozó §-t alkotmányellenesnek minősítette, és megsemmisítette.
A Budapesti Büntetőtörvényszék Kisbarnaki Farkas Ferencet 1950. március 30.-án bűnösnek mondta ki I. rendbeli folytatólagosan elkövetett háborús bűntettben, ezért őt életfogytiglani fegyházra, mint főbüntetésre ítélte. E jogerős ítélet ellen a Magyar Köztársaság legfőbb ügyésze 1998. október 16-án felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága 1998. december 7-én kelt végzésével a felülvizsgálati indítványnak helyt adott, a fenti ítéletet teljes mértékben hatályon kívül helyezte, ily módon Kisbarnaki Farkas Ferencet rehabilitálta.
A Honvédelmi Minisztérium, illetve a Magyar Honvédség (és jogelődei) 1945. és 1989. között bizonyíthatóan politikai okokból elítélt tagjainak erkölcsi és katonai rehabilitációjával kapcsolatos eljárások lefolytatására a honvédelmi törvény alapján létrejött Rehabilitációs Bizottság jogosult. A bizottságnak a minisztérium jogi, személyügyi és kommunikációs szervezetének vezetője mellett tagja a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a HM Honvéd Vezérkar, a Politikai Foglyok Országos Szövetsége, a Történelmi Igazságtétel Bizottság, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Tartalékos Katonák Országos Egyesülete, a Nemzeti Ellenállás Szövetség, illetve a Szövetség a Hazáért egy-egy képviselője.
A vezérezredesi rendfokozat posztumusz helyreállítására vonatkozó előterjesztést a Honvéd Hagyományőrző Egyesület nyújtotta be 2005-ben. A Rehabilitációs Bizottság a rendfokozat helyreállítását egyhangúlag támogatta és felterjesztette a köztársasági elnök úrnak történő továbbítás érdekében a honvédelmi miniszternek.
A honvédelmi miniszter ezt követően vizsgálatot kezdeményezett, amely megállapította, hogy az előterjesztés a fentebb idézett bírósági ítéletek alapján megfelel a hatályos jogszabályi feltételeknek. Ezért a miniszter köteles a javaslatot a köztársasági elnök úr elé terjeszteni.
A Honvédelmi Minisztérium sajnálatát fejezi ki mindazoknak, akikben e jogi lépés egy remélhetőleg örökre letűnt korszak sebeit tépte fel. A honvédelmi miniszter egyúttal kezdeményezte a rehabilitációs folyamat jogi áttekintését és utasítást adott a Rehabilitációs Bizottság átalakítására.
Kiadó: Honvédelmi Minisztérium