Növekedés és munkahelyteremtés: patrióta gazdaságpolitika
1. Átfogó kis- és középvállalkozás-fejlesztési és támogatási programot indítunk
Ezzel a programmal 7 év alatt 100 ezer magyar vállalkozást ér el a kormányzat, több mint 2000 milliárd forinttal bővítve fejlesztési forrásaikat.
A hazai kis- és középvállalkozások egynegyede képes viszonylag gyors gazdasági növekedésre, még akkor is, ha hátrányos helyzetű térségben, vagy településen működik. Közülük sokan tudnának gyorsabban fejlődni, ha könnyebben jutnának forrásokhoz. A fejlett európai országokban és Magyarországon a kis- és középvállalkozások finanszírozásának problémái hasonló természetűek, ugyanakkor a fejlett országokban a vállalkozások sokkal nagyobb mértékben jutnak külső forráshoz a pénzügyi közvetítő rendszeren keresztül. Míg tehát a hazai vállalkozásoknak jelenleg 20-25%-a bankképes, a fejlett országokban ez az arány 70-85%. A forráshoz jutás elsősorban a kisebb vállalkozásoknak jelent nehézséget. Ennek következtében a beruházási aktivitás a legkisebb vállalkozásoktól a nagyobbak felé meredeken nő. A 0-1 fős vállalkozások 32-40, a nagyvállalatok mintegy 85-90 százaléka valósított meg beruházást évente az elmúlt időszakban.
A kis- és középvállalkozás-fejlesztési programok jelentős része ezért a forráshoz jutást és a beruházások ösztönzését célozza.
A komplex vállalkozásfejlesztési politika céljai a következők:
- a kis- és középvállalkozások gazdasági teljesítményének javítása;
- a vállalkozói tevékenységet segítő szabályozási és adminisztratív környezet kialakítása;
- a kis- és középvállalkozások finanszírozási forráshoz jutásának elősegítése;
- a vállalkozói szféra egészében mind menedzsment, mind alkalmazotti szinten a humán erőforrások fejlesztése;
- vállalkozói infrastruktúrához való hozzáférés elősegítése, az ahhoz kapcsolódó szolgáltatási háttér fejlesztése.
A következő időszakban visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatásokat kaphatnak a vállalkozások. A gazdasági programok keretén belül elsősorban a vállalkozások forráshoz jutását, a technológia-fejlesztést, K+F-t logisztikai központok kialakítását kívánjuk támogatni, valamint az üzleti környezetet javítani. Ezen túl munkahelyi képzésekre, tudást elősegítő országos programokra lesz lehetőség.
Forrás: Miniszterelnöki Hivatal
(folytatjuk)