Lemondásra szólították fel a floridai utazáson részt vett debreceni vezetőket

Lemondásra szólította fel a floridai utazáson részt vett debreceni vezetőket több párt helyi testülete, köztük az MSZP városi elnöke csütörtökön. Az érintettek egy nappal korábban sajtótájékoztatón cáfolták, hogy közpénzből utaztak a tengeren túlra.

Szatmári Károly, az MSZP debreceni elnöke közleményében éppen e sajtótájékoztatón elhangzottakra utalva közölte: "... bebizonyosodott, hogy az utazók egy része a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. költségén tervezte és szervezte meg a kiutazást, és a cég adta ki az utazásszervező felé a megbízást".

    "Semmi kétség ezek után, hogy a debreceni közszolgálati cégeket irányító holding közpénzből finanszírozta az utat" - fogalmazott, hozzátéve, hogy szerinte a "botrány" kirobbanása után a hazaérkezés után intézkedtek arról, hogy ez saját költségen történő kiutazásnak látszódjon.

    Az MSZP felszólítja az érintetteket, hogy vonják le a személyi konzekvenciákat, és mondjanak le felelős beosztásukról - zárult az MSZP közleménye.

    Korábban a Jobbik debreceni frakciója is közleményt juttatott el az MTI-hez. Ebben azt írták, hogy az eset kísértetiesen hasonlít az alig két évvel ezelőtti azori-szigeteki utazásra, amikor szintén kormánypárti közgyűlési elnökök utaztak konferenciázni, közpénzen.

    Amennyiben kiderül, hogy a floridai luxusutazásra egyetlen fillért is költöttek az adófizetők pénzéből, akkor a Jobbik - ahogy fogalmaztak - az "exkluzív haveri kiruccanás" összes résztvevőjének azonnali lemondását fogja követelni, továbbá hűtlen kezelés miatt feljelentést is tesz" - jelezte Ágoston Tibor frakcióvezető.

    Varga Zoltán önkormányzati képviselő, aki a DK színeiben indul a következő országgyűlési választáson, csütörtökön nyílt levélben kérte fel Szekeres Antalt, Debrecen jegyzőjét - aki maga is tagja volt a Floridába utazó delegációnak -, hogy adjon számot, "2010-től napjainkig az önkormányzat dolgozói, valamint a közgyűlés tagjai közül kik és milyen utazásra kaptak, illetve vettek fel kiküldetési napidíjat". Mindezeken túl tájékoztatást kért arról, hogy Debrecen önkormányzata és polgármesteri hivatala ebben az időszakban vásárolt, vagy foglalt-e repülőjegyet. A képviselő azt is tudni akarja, hogy ha igen, akkor a vásárlás mikor és milyen céllal, valamint utazási célponttal történt, és a megrendelt beszállókártyák kinek, kiknek a nevére szóltak.

    Gondola Zsolt, a Civil Fórum Debrecen Egyesület önkormányzati képviselője csütörtöki közleményében arról írt, hogy támogatnak minden olyan jellegű kezdeményezést, amely nemcsak ezen utazás körülményeinek vizsgálatára terjed ki, hanem feltárja a korábbi hasonló eseteket. "Ugyanis a hír megjelenése óta, többen keresték meg egyesületünket, miszerint hasonló kiutazás történt a közelmúltban Kínába is, közismert városi személyekkel, amelyről szintén nem kapott tájékoztatást sem a közvélemény, sem a képviselőtestület" - tette hozzá.

    Az érintett városvezetők szerdán sajtótájékoztatón közölték, az indulás előtt döntés született arról, hogy csak saját költségükön utazhatnak a floridai energetikai konferenciára.

    Litauszki Róbert, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója, a delegáció egyik tagja elmondta, hetekkel korábban eldöntötték, hogy részt vesznek a Power-Gen elnevezésű szakmai rendezvényen. Repülőjegyet az utazásszervező szegedi cég úgy foglalt, hogy abba egy vasárnapi ott-tartózkodás is beleessen, mert így olcsóbban lehetett lebonyolítani az utazást.    

A hétvégével együtt azonban olyan napok is belekerültek az út időtartamába, amelyek a szakmai programot már nem fedték le és így nem lehetett arra költségtérítést sem kérni - tette hozzá.     Litauszki Róbert jelezte: kérték az utazásszervező céget a számla megbontására, hogy saját költségükön tölthessék kint a hétvégét, erre azonban utólag nem volt lehetőség. Kósa Lajos (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere a vagyonkezelő vezetésével közösen úgy döntött, hogy minden résztvevőnek a saját költségei és saját szabadsága terhére kellett elutaznia.    

 A vezérigazgató szerint ez az indulás előtti napon történt, így aznap kivették a szabadságaikat és lemondták a költségtérítést. A holding által az utazásszervezőnek elutalt összeget csak a hazaérkezésük utáni első munkanapjukon volt lehetőségük kifizetni. "Nem lehetett másképp csinálni és egy nappal az út előtt költségmentesen lemondani sem tudtuk az utat" - hangsúlyozta, megjegyezve, hogy az út fejenként nettó 700 ezer forintba került.     Litauszki Róbert az MTI érdeklődésére elmondta azt is, hogy Magyarországról összesen mintegy 30-an mentek az orlandoi eseményre. Debrecenből végül rajta kívül négyen utaztak: Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP), Debrecen alpolgármestere, Szekeres Antal, az önkormányzat jegyzője, Csonka Tibor, a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. vezérigazgatója és a Debreceni Vagyonkezelő egyik alkalmazottja, aki eredetileg is saját költségén és saját szabadságának terhére utazott volna.    

Elmondta, hogy Kósa Lajos is a meghívottak között volt, ám ő a sűrű programjára hivatkozva hetekkel az út előtt visszautasította részvételét.     Szekeres Antal a sajtótájékoztatón bemutatta a nevére kiállított belépőjét a szakmai tanácskozásra. Beszámolója szerint ez a világ egyik legjelentősebb szakmai kiállítása, idén 74 országból mintegy 200 iparág 1400 kiállítója képviseltette magát.     A városházi delegációt két terület érdekelte kiemelten: a független villamosenergia-termelés és a megújuló alternatív energiák. A városvezetés legfőbb célja az volt, hogy potenciális befektetőkkel vegyék fel a kapcsolatot és, hogy bemutathassák a város adottságait a helyi tudásbázistól kezdve az adószabályokig.