A kormány október 31-i.ülésén döntött arról,, hogy a viszonosság elvét alkalmazva megszünteti az akadályokat a hazánkban dolgozni kívánó olasz munkavállalók előtt. Mára kisebbségbe kerültek az uniós 15-ök között azok az országok, amelyek fenntartják a korlátozásokat a magyar munkavállalókkal szemben.
Az Olaszországban 2006. július 27-én bejelentett intézkedéssel tovább bővült azoknak a régi” tagországoknak a száma, amelyek korlátozás nélkül megnyitották munkaerőpiacukat a magyar munkavállalók előtt.
A munkaerőpiacukat megnyitó EU-tagállamok munkavállalói előtt szabad az út Magyarországon is, a korlátozásokat fenntartókkal (Ausztria, Németország) szemben ugyanakkor érvényben maradnak a hazai korlátozások. A különböző kedvezményeket alkalmazó országokból (Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Luxemburg) érkezők pedig könnyítésekkel vállalhatnak munkát Magyarországon.
Az Európai Unió munkaerőpiacán lényegesen javultak a munkavállalás lehetőségei és az eddigi tapasztalatok azt igazolták, hogy alaptalanok a jelentős magyar munkaerő-vándorlástól tartó félelmek.
Az unió régi” tagállamai, azaz a tizenötök, illetve a közösséggel szerződéses viszonyban álló országok legfeljebb hét évig (2+3+2) korlátozhatják a munkaerőpiacukra való bejutást, vagy utasíthatják el a Közép-Kelet-Európából érkezőket. A tagállamok többsége ugyanakkor felismerte, hogy munkaerőpiacára nemcsak hogy nem jelentenek veszélyt az új tagállamok állampolgárai, hanem számtalan üres álláshelyet tudnak betölteni velük, ezért is döntöttek többen - ha nem is a teljes nyitás, de - a munkavállalás megkönnyítése mellett.
Ami az EU-n kívüli, de a tagállamokkal szerződött országokat illeti, Izland feloldotta, Norvégia, Svájc és Lichtenstein viszont egyelőre fenntart korlátozásokat a magyar munkavállalókkal szemben.
Kormányszóvivői Iroda