Az MTVA tizenhárom szakszervezete 4 fordulóban folytatott bértárgyalásokat a munkáltatóval. Az egyes fordulók között munkabizottság dolgozta ki az idei adójogszabályok miatti keresetcsökkenés kompenzációjának alapelveit. A kormány bejelentései alapján a közmédiumok dolgozói joggal bíztak abban, hogy a májusi bérfizetéskor visszamenőleg kézhez vehetik az emelt összeget, de nem így történt. Az MTVA vezetése a saját ígéretét sem tartotta be, pedig a kormány bejelentette, hogy az állami szférában mindenhol teljesítették a követelményt.
A közmédiában ez eddig sehol sem történt meg!
A bértárgyalások 4. fordulójának első napirendjeként a munkáltató és a szakszervezetek képviselői megállapodtak a kompenzáció alapelveiben. Ekkor a szakszervezetek a következő napirendi pontok, az éves bérfejlesztés valamint a bérfeszültségek témájával kívánták folytatni a tárgyalásokat. A munkáltató azonban egyoldalúan bejelentette: a kompenzációs megállapodással a bértárgyalásokat befejezettnek tekinti.
A szakszervezetek ezek után - ismét jelezve, hogy a bérkompenzációval egyetértenek -, kijelentették, hogy a megállapodást nem írják alá, annak végrehajtása a kormány szándékai szerint a munkáltató kötelessége, az aláírás megtagadásával mindössze azt jelzik, hogy a bértárgyalások nem értek véget.
A vezérigazgató-helyettes a nyilvánosság előtt ezt nyilatkozta:
Az Alap vezetése úgy találja, hogy ezerháromszáz dolgozó esetében lehetőség és szükség van - közel száztíz millió forint ráfordításával - az adórendszer változásából eredő jövedelemcsökkenés ellensúlyozására, ezért a bérkompenzációt egyoldalúan bevezeti.
A szakszervezetek álláspontja változatlan.
1. A bérkompenzációs megállapodást a szakszervezetek követelésére, a szakszervezetek részvételével külön munkacsoportban dolgoztuk ki. Ennek megállapításai valamennyi szakszervezet számára elfogadhatóak. Az azonban elfogadhatatlan, hogy ez jelenti az éves bérfejlesztést, a 2011-re vonatkozó bérmegállapodást.
2. Minthogy az adótörvények miatti kompenzáció végrehajtása az aláírásunktól függetlenül is a vezetés kötelessége, követeljük hogy ennek kifizetésére kerüljön sor, ahogyan a bértárgyalásokon és a nyilvánosság előtt is a vezérigazgató-helyettes erre ígéretet is tett..
3. A 2011-es évre vonatkozóan 6%-os bértömeg emelést követel a szakszervezeti oldal, divíziónként eltérő szabályok szerint, differenciáltan, figyelembe véve a kialakult bérfeszültségek csökkentését, az egyenlő munkáért-egyenlő bért alapelveit.
Budapest 2011-05-03.
a Közmédiumok Szakszervezeteinek Fóruma alapító szakszervezetei
Duna Televízió Üzemi Szakszervezete (DTÜSZ)
Duna Televízió Dolgozóinak Szakszervezete (DTDSZ)
Független Rádiós Szakszervezet (FRÁSZ)
Magyar Rádió Dolgozóinak Szakszervezete (MRDSZ)
Magyar Távirati Iroda Sajtószakszervezete
MTV Gyártásvezetői Szakszervezet (MTGYSZSZ)
Rádiós Műszakiak Szakszervezete (RÁMUSZ)
Televíziós Dolgozók Szakszervezete (TVDSZ)
Televíziós Műsorkészítők Érdekvédelmi Szervezete (TEMÉSZ)
Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (PHDSZSZ)
valamint a
Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete (TFSZ)
Rádiós Dolgozók Tanácsa (RDT)