NYÍLT LEVÉL AZ OKTATÁSI MINISZTERHEZ

Tisztelt Miniszter Úr!

 

    Az Ön által vezetett minisztérium az elmúlt hetekben a tankönyve(se)kre vonatkozó több jogszabályt sértett meg – a jelek szerint – tudatosan…

1.) Az oktatási miniszter 10/2006-os számú rendelete szerint 2007. szeptember 1-jétől csak azok a szakértők bírálhatják el a tankönyveket, akik az erre szolgáló speciális tanfolyamot elvégezték.

Az Oktatási Hivatal olyan szakértőket is felkér(t) erre a munkára, akik nem rendelkeznek ezzel a felkészültséggel...

• A felkészült tankönyvszerzőt felkészületlen bírálók fogják minősíteni? Ez lenne a sokat hangoztatott tankönyvi minőség garantálása?

• A tankönyvrendelet betartása csak a tankönyvesekre vonatkozik, az Oktatási Hivatalra nem?

 

2.) Az oktatási miniszter 2007. október 1-jén – a nyáron elfogadott jogszabályt megsértve – a majd csak 2008. január 1-jén életbe lépő törvényre hivatkozva foglalta táblázatba a legmagasabb tankönyvárakat, mert ez – nem titkolt populista-politikai érdekből – jól eladható-magyarázható a laikus közvéleménynek. Mindezt – cinikus módon – úgy tünteti fel, mintha a kihirdetett árkorlát a tankönyvesek egyetértésével jött volna létre.

• Bízhatunk-e abban a minisztériumi apparátusban, amelyik az általa alkotott törvényt már néhány hónap múlva sem tartja magára nézve követendőnek?

 

3.) Az oktatási miniszter idén júniusban törvényben garantálta, hogy 2008. január 1-jétől bármely oktatási programhoz tartozó új információhordozónak (tankönyvnek) ugyanazon a szigorú tankönyvvé nyilvánítási eljáráson kell átmennie, mint a többi tankönyvnek. A bevezetés előtt álló rendeletmódosítás utolsó változata szerint a miniszter megkülönböztetett támogatását élvező – és már eddig is sokmilliárd forint közpénzt elhasználó – SuliNova program tankönyveire ezek a normák 2008-ban nem vonatkoznának...

• Ezek a kettős mérce alkalmazásának, a versenyszabályok megsértésének tipikus esetei.

Nálunk ez elhallgat(tat)ható?

• Demokráciában egy rendelet nem írhatja felül a törvényt. Nálunk felülírhatja?

 

• Tudja-e Ön, hogy 2006 márciusa óta – a ’89 előtti időket is túllicitáló voluntarista módon – az ábécéskönyvek módszertani részleteit (15 pontban) rendeletben írják elő? Ha tud róla, helyesli-e?

• Tudja-e Ön, hogy a tankönyvrendelet módosítása a Könyvtárellátó Közhasznú Társaságot a többi terjesztővel szemben – piacidegen módon – kivételezett helyzetbe próbálja hozni?

 

    A tankönyvesek az elmúlt hónapokban (években!) hiába küldték az oktatási tárcához tanulmányba illő alapossággal megírt javaslataikat, kérdéseiket, mert – a fogadkozások ellenére – érdemi párbeszéd eddig nem jött létre. Szeretnénk bízni abban, hogy az oktatásért felelős minisztérium

–    betartja a maga által alkotott törvényeket,

–    s nem farol ki állandóan a tankönyvügy érdemi megvitatása elől…

 

Demokráciában ez nem túlzott elvárás…

 

Budapest, 2007. október

 

    Kiadó: Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete

OS