Reagálás a KDNP  sajtótájékoztatóján elhangzottakra

Több szakmailag megalapozatlan állítás hangzott el a Kereszténydemokrata Néppárt sajtótájékoztatóján, amelyet a napokban kiírt uniós pályázatokkal kapcsolatban tartottak. Az üggyel kapcsolatban fontos tisztázni az alábbiakat.

A gazdaságfejlesztési forrásokra pályázni jogosult települések listáját nem szubjektív módon (pláne nem politikai alapon) állították össze, hanem az Európai Bizottság irányelveivel összhangban, objektív mutatók alapján a települések mérete szerint.

 

Az 5 000 főnél kisebb lélekszámú-, vagy a 100 fő/km2-nél alacsonyabb népsűrűségű vidékies jellegű (jellemzően falusias) települések mikrovállalkozásai (10 főnél kevesebb foglalkoztatott) a közösségi szabályoknak megfelelően a vidékfejlesztési program forrásaira pályázhatnak majd, míg az ennél nagyobb, nem vidékies települések az Új Magyarország Fejlesztési Terv gazdasági fejlesztési programján keresztül juthatnak támogatáshoz. A lehatárolás az unió irányelveinek figyelembe vételével, objektív, szakmai szempontok alapján született, abban nincs lehetőség semmilyen politikai jellegű módosításra.

 

A vidékies települések vállalkozói egyébként rosszabbul járnának, ha a KDNP kifogásának megfelelően a mostani gazdaságfejlesztési pénzekre pályáznának, mivel a várhatóan áprilisban megjelenő hasonló tartalmú vidékfejlesztési kiírások jóval kedvezőbb feltételeket tartalmaznak majd, éppen e területek speciális igényeihez igazodva.

 

Szakmai tájékozatlanságról tanúskodik az a sajtótájékoztatón elhangzott megjegyzés is, amely szerint 85 százalékos támogatást és 15 százalékos önrészt kellene a vállalkozásoknál alkalmazni. Az Európai Unió általában az 50 százalékot tekinti a maximumnak a vállalkozások támogatásánál. A mai KDNP-s sajtótájékoztatón elhangzott 15 százalékos önrész minden valószínűség szerint az uniós források lehívásához kötelezően előírt állami (magyar költségvetési) hozzájárulásra vonatkozik. Ennek azonban semmi köze a vállalkozóktól elvárt saját erőhöz.

 

Miközben az I. NFT-ben a vállalkozások jellemzően 35 százalékos támogatást kaphattak beruházásaikhoz, az új kiírásokban ez 40 százalék is lehet a hátrányos helyzetű kistérségekbe irányuló beruházások esetén.

 

A sajtótájékoztatón elhangzottakkal ellentétben a Közép Magyarországi Régióban is van lehetőség technológiafejlesztési beruházásokra, ezek a pályázatok e héten jelennek meg. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség többek között erről is tájékoztatást adott a témában tartott múlt heti sajtótájékoztatókon.

 

Kiadó: Fejlesztéspolitikáért Felelős Kormánybiztos Titkársága

 

OS