Sikeres pályázatok a Hortobágyi Nemzeti Parkban

A Hortobágyi Nemzeti Park három és fél évtizede az ország legdinamikusabban fejlődő tájvédelmi körzete, 1999. december 1-je óta az UNESCO Világörökség része. A Park folyamatosan pályázik fejlesztésekre, nemrég három ROP- és három KEOP-pályázaton nyert támogatást, összesen közel 2,5 milliárd forint értékben.

A Hortobágyi Nemzeti Park idén ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. A park látogatottsága évről évre nő, tavaly közel százezer ember tekintette meg a Nemzeti Park létesítményeit. Oláh Lajos, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára szerint a Hortobágyi Nemzeti Park az ország egyik legfontosabb turisztikai állomása, amely dinamikusan fejlődik, és egyre nagyobb hangsúlyt fektet a környezeti nevelés népszerűsítésére. Az államtitkár szerint Hortobágynak együtt kell fejlődnie a környező településekkel, komplexen kell kezelni a környék fejlesztéseit, és folytatni kell a pályázatokon való részvételt.

Az államtitkár hozzátette, egyre nagyobb feladatok hárulnak a Nemzeti Parkokra, ugyanis ezek a természetvédelmi területek részt vesznek a környezeti nevelésben, ingyen fogadják a zöldóvodákból, és az ökoiskolákból érkező látogató csoportokat. Idén elindult a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kezdeményezésére a Nemzeti Parkok azon akciója, mely szerint évente négy, a környezetvédelem szempontjából jeles napon a zöld intézmények ingyen látogathatják a Nemzeti Parkokat.

 

Oláh Lajos beszámolt arról, hogy három fejlesztési program kaphat támogatást az ÉAOP 2007-2.1.1 versenyképes turisztikai termék- és attrakciófejlesztés támogatására kiírt pályázaton:

 

Az első a „Daruvonulás a Hortobágyon” – A Hortobágyi Halastavi kisvasút továbbfejlesztése és új ökoturisztikai attrakciók létrehozása nevű program, melynek keretében újabb vasúti pályaszakasz rekonstrukciója valósul meg a jelenlegihez folytatólagosan kapcsolódó 1,1 km-es szakaszon. A már meglévő sínpályát nagyobb teherbírásúra kell váltani, hogy az utazás biztonságosabbá és kényelmesebbé váljon.

További fejlesztések során a halastavak legvadregényesebb részén több pallóút kerül kialakításra, amelyekről megismerhetővé válnak a területre jellemző élőhelyek és a halastavak vízvilága. A bemutató terület további látványelemekkel is bővül: jól álcázott leshelyekkel, etetőszigettel.

A megfelelő infrastruktúra kiépítésével lehetővé válik, hogy a látogatók a tó partjáról gyönyörködhessenek a darvak gyülekezésében. A kisvasút rekonstrukciója és további fejlesztése lehetővé teszi a turisták védett területekre való belépését, és egyidejűleg csökkenti a látogatók által kiváltott környezetterhelést.

A megvalósítás időtartama: 2008–2010.

A projekt összege: 499,8 M Ft.

 

A második program: „A történelem országútján” – Tematikus csárdaútvonal a Hortobágyon keresztül. Ennek keretében a Hortobágy település központjában fekvő Nagycsárdát újítanák fel mely a Kilenclyukú híddal és a Pásztormúzeummal egyedülálló műemlékegyüttest alkot, amely 1999. december 1-jétől szintén a Világörökség része. A nemzeti park igazgatóság vagyonkezelésében lévő Csárda a falu legfontosabb idegenforgalmi létesítménye, amely évente több tízezer vendéget fogad, ezen túl ennek a sajátságos magyar vendégfogadónak a legtipikusabb képviselője. A Csárda teljes körű felújítása mellett a világon egyedülálló négygémű kutat is restaurálják. Így a nemzeti parkban hitelesen bemutatható a magyar Alföld történelmi múltja, vendéglátási hagyományai és gasztronómiája. 

A megvalósítás időtartama: 2008–2009.

A projekt összege 535,2 M Ft.

 

A harmadik fejlesztés a „Puszta Szafari” – A Hortobágyi Vadaspark fejlesztése.

Ennek keretében a 2007-ben a Regionális Operatív Program támogatásából a malomházi egykori juhhodály helyén bemutatóterem, kutatóház, teleltető, takarmányos és karanténhelyiségek kerültek kialakításra. Ezen kívül a nemzeti park egyéb módon nem bemutatható vadon élő fajainak részére szükséges férőhelyek – röpdék, kifutók, villanypásztor – is megépült. A látogatók tájékozódását a számukra kialakított megfigyelőpontok és információs táblák segítik.

A fejlesztés lehetővé teszi, hogy a Hortobágyi Vadaspark bármikor, az időjárási viszonyoktól függetlenül elérhető legyen, és ezzel a Hortobágyra jellemző rövid idegenforgalmi szezon jelentősen meghosszabbítható. A megépülő út lehetőséget nyújt arra, hogy egy teljesen új, az ide látogatók számára vonzó program alakuljon ki a már meglévő és jól bejáratott mátai pusztakocsikázás mellett.

A Hortobágyi Vadaspark megközelítését a szilárd út és a Hortobágy folyón átívelő híd megépítése az időjárástól függetlenül a jövőben mindenkor lehetővé teszi. A Vadasparkban lévő állatok egész évben megtekinthetők, így a szezonon kívüli bemutatás nem jelent külön költséget.

A megvalósítás időtartama: 2008–2010.

A projekt összege: 472 M Ft.

 

Az előbbiek mellett a nemzeti park igazgatóság az elmúlt évtizedekben sok ezer hektár vizes és füves élőhely rehabilitációját végezte el. A hortobágyi mocsarak és füves puszták, a nyírségi és beregi lápok, tiszai holtágak nemzetközi összefogással és segítséggel megvalósított rehabilitációja mind hazai, mind európai viszonylatban példaértékű és kiemelkedő jelentőségű. A Park folyamatosan pályázik fejlesztésekre, nemrég három KEOP-pályázaton nyert támogatást több mint 950 millió forint értékben. A Nemzeti Park három különböző területre fordítja a pályázaton nyert összeget: 1, élőhely-rekonstrukciós fejlesztésekre, 2, vizes élőhelyek, fás legelők megőrzésére 3, a természetkárosító hatások mérséklésére fordítja a nemzeti park. A megvalósítás jövőre indul.

 

A Hortobágyi Nemzeti Park 1973-ban jött létre, megalapításakor az akkori 54 ezer hektáros törzsterülete mellett csak néhány kisebb természetvédelmi területet kezelt. Az azóta eltelt három és fél évtized alatt komoly előrelépés történt, 1999. december 1-jén a Nemzeti Park közel 75 ezer hektárnyi területe a Világörökség részévé vált. A Park területe időközben 82 ezer hektárra bővült, valamint 4 tájvédelmi körzet és 20 természetvédelmi terület is tartozik hozzá, melyek nagysága 155 ezer hektár.