SZDSZ kampányzáró sajtótájékoztató

Aki otthon marad, a múltra szavaz. Az SZDSZ azt szeretné, ha a liberálisok elmennének vasárnap, és nemmel szavaznának. Az a válasz győz, amelyikre legalább a polgárok negyede voksol.

Csak NEM-mel lehet nemet mondani a szocializmus maradványaira és a szociális demagógiára.

A Fidesz megint elhallgat egy fontos dolgot: tízmilliárdos forrásokat akar elvenni a háziorvosoktól, a kórházaktól, és az egyetemektől. De nem mondja meg, hogy miből pótolná azokat.

 

Debrecenben és Hajdú-Bihar megyében a Fidesz akadályozta és lehetetlenné tette a normális politikai vita lehetőségét!

A közpénzen fenntartott újságok nyíltan kampányoltak az „igen” mellett, lehetőséget sem adtak más vélemények tisztességes kifejtésére!

Az önkormányzati rádióban fideszes politikus nem volt hajlandó vitatkozni a népszavazás kérdéseiről!

A városi televízió odáig süllyedt, hogy a népszavazási vita résztvevőivel is manipulált!

 

 

 

 

Érvek a tandíj mellett:

 

-  Az SZDSZ nyíltan kiáll a tandíj mellett. Azt szeretnénk, ha erősödne a verseny a diákokért és az általuk fizetett tandíjért, amely az egyetemeknél marad.

- Azt szeretnénk, hogy a felsőoktatásból kikerülők versenyképes tudással rendelkezzenek, és sikeresen tudjanak elhelyezkedni.

- Egy diplomás Magyarországon átlagosan 16 évvel tovább él és 1,5-szer annyit keres, mint egy diplomával nem rendelkező kortársa.

- Nem igazságos, ha a hallgatók helyett olyan családok finanszírozzák az egyetemeken tanulók későbbi versenyelőnyét, amelyekből senki sem jut el a felsőoktatási intézmények padjaiba.

- A hallgatók majdnem fele már 2001-ben költségtérítést, azaz tandíjat fizetett.

- Az SZDSZ kezdeményezésére megemelkedett a diákhitel összege: 30.000 Ft-ról 40.000-re emelkedett, csak ez az emelés önmagában fedezi a teljes tandíj összegét.

- A világ legjobb egyetemein mindenhol van tandíj. Oxfordban, Cambridgeben 1,1 millió ft/év, a washingtoni George Washington University-n 7,2 millió ft/év, Mexikóban 2,1 millió ft/év. Angliában nem 10-25-ször, az USA-ban nem 70-szer, Mexikóban nem 21-szer magasabb az életszínvonal, mint Magyarországon. A legjobb diplomák mégis ennyivel drágábbak, mint a magyar egyetemeken.

 

 

Érvek a vizitdíj, kórházi napidíj mellett:

 

- A vizitdíj és a kórházi napidíj hatására a TB kassza helyzete összesen 60 milliárd forinttal javult:

20 milliárd forint folyt be, ez a háziorvosoknál (havi 180 ezer ft) és a kórházaknál/rendelőknél (havi 5-10 millió ft) maradt.

40 milliárddal kevesebbet költöttünk (hatékonyabb járó- és fekvőbeteg ellátás, kevesebb gyógyszer-felhasználás).

- Felmérések szerint 20%-al csökkent a hálapénz mértéke és gyakorisága.

- A legrászorultabb 2 millió ember (kismamák, hajléktalanok, 8 kiemelt betegségcsoport: rák, cukorbetegség, dialízis) nem fizet, további 2,1 millió ember kap kedvezményt.

 

 

Ha az igenek győznek vasárnap:

 

- A háziorvosok 180ezer, a kórházak több millió forint bevételt veszítenek havonta. A vizitdíj és kórházi napidíj bevételéből finanszírozott, új állások az egészségügyben bizonytalanná válnak, a megkezdett fejlesztések leállnak, bármennyire is szüksége lenne rá a betegeknek és az orvosoknak.

- Tandíj nélkül az egyetemek és főiskolák bevétele is megcsappan, nem tudják a tervezett módon (a beszedett tandíj felével!) növelni a jó tanulók ösztöndíját. A diákok kiszolgáltatottak maradnak, nem lesz eszközük a minőségi oktatást követelni – hiszen „ingyen” csak ennyi jár.

 

Fideszes hazugságok:

 

A Fidesz legújabb negatív kampánya egyértelmű beismerése annak, hogy az ellenzéki párt fél, elvesztheti a népszavazást.

Az SZDSZ a vizitdíj felmerülésének ötlete óta azt képviseli, hogy a 300 forint nem jelent túlzott terhet. A Fidesz eddig ezt vadul tagadta. Mostanra ők is belátták: tarthatatlan az az állításuk, hogy 300 forint kifizetése szociális válságot jelentene. Ezért álltak elő a jól ismert negatív kampánnyal, s állítják, hogy 1000 forint lesz a vizitdíj.

A magyar emberek jól ismerik ezt a fajta kampányt. Ezt folytatta a Fidesz 2002-ben és 2006-ban is. Az ellenzéki párt módszerei nem változnak: amikor a demagógia és az ígérgetés már nem elég, következik a félelemkeltés, a negatív kampány.

Aki nemet mond március 9-én, az nem csak józan döntést hoz, de fontos üzenetet küld a Fidesznek is, hogy mérsékeltebb, európaibb politizálását vár tőle.

Orbán Viktor utolsó esélye, hogy megnyeri a népszavazást. Ezért vet be minden eszközt; ezért nyúl a negatív kampányhoz.

Mi, liberálisok biztosak vagyunk benne: a szavazók átlátnak majd a negatív kampányon, és március 9-én nemet mondanak Orbán hatalmi ambícióinak.

 

SZDSZ kampány:

 

Sikeres, mert minden kutatás szerint

-          nő a nemek száma;

-          csökken az igenek száma.

•          Az SZDSZ utazó filmszínháza járja az országot. 4 hét alatt, 160 helyszínen összesen 327 kampányeseményre került sor. Az SZDSZ országgyűlési képviselői, ügyvivői az elmúlt hetekben összesen mintegy 15ezer emberrel találkoztak országszerte.

•          A „Mondjunk nem-et a szocializmusra”- Népszavazás 2008. kampányban az SZDSZ 14 reklámfilmet,  4 rádióspotot, és mintegy húszféle plakátot készített.

 

 Forrás:SZDSZ