A Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete (TUDOSZ) tiltakozik a Kormány "1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozata a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről" jogszabályban foglaltak ellen, mert az ellehetetlenítheti a közszféra munkahelyeit, közöttük a magyar tudományos kutatóintézeteket is, súlyosan veszélyezteti a magyar tudomány jelenét és jövőjét; az ellen, hogy a jogszabályi kényszerrel nyugállományba küldött kutatók, közalkalmazottak helyét megszüntessék.
Ezáltal elzárják a lehetőséget a tehetséges fiatalok kutatóvá válása, hazatérése elől, veszélyeztetve az intézetek biztonságos működtetését. valamint a hazai és a nemzetközi tudományos életben való részvételt; az ellen, hogy a nyugállományba vonultatott kutatók elől elzárják az érdemi részvételt a további kutatásokba, hiszen e jogszabály szerint még pályázati pénzek, vagy külső megbízások terhére sem köthető velük megbízási vagy vállalkozási szerződés sem, akármekkora szükség volna részvételükre, munkájukra.
Az öregségi nyugdíjkorhatárt elért közalkalmazottak továbbfoglalkozatásáról eddig a munkáltató dönthetett, és élt a döntés jogával. Tette ezt az intézet, a tudományterület művelésének érdekét szem előtt tartva. Ezt a lehetőséget meg kell tartani az intézet, a tudomány érdekében. Elfogadhatatlan az, hogy a nyugdíjaztatás terén drasztikus megkülönböztetés van a versenyszféra és a közszféra munkavállalói között.
Véleményünk szerint az intézetek, a tudományos kutatás látja kárát a kutatók továbbfoglalkoztatási lehetősége megszüntetésének, hiszen tudásukra kapcsolatukra, publikációs részvételükre az intézeteknek, a tudománynak, a fiatalok helyzetbe hozásának egyaránt szüksége van; meg kell teremteni a nyugállományba vonultatott kutatók nyugdíj melletti érdemi továbbfoglalkoztatását (pl. speciális megbízási szerződés, vagy vállalkozói formában, vagy külön megállapodással), ha szükség van a munkájukra, és ők is szívesen vállalnák a további részvételt.
A 2001. év egyik legjelentősebb kormányzati döntése a felsőoktatás és a tudományos kutatás ekvivalenciájának kimondása volt. Ez a mostani kormányrendelettel megszűnt. Ezt – a magyar tudomány érdekeit szem előtt tartva – nem tudjuk elfogadni. Követeljük az ekvivalencia visszaállítását e téren úgy, hogy a felsőoktatási intézményekben oktatói, tanári vagy tudományos kutatói munkakörben foglalkoztatottakhoz hasonlóan a tudományos kutatóintézetekben foglalkoztatott tudományos kutatókat is emeljék ki e rendelet hatálya alól.
TUDOSZ elnöksége
Kiadó: Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete TUDOSZ