Újjáalakult a Hajdú-Bihar Megyei Vidéképítő Agrárkollégium

Hazánkban, elsősorban a ciklusonként történő koncepcióváltás következtében, nem fogalmazódott meg a nemzeti érdekeket valóban tükröző agrárstratégia, s a különböző belső erők és világgazdasági hatások által befolyásolva, sokszor irányíthatatlanul sodródunk. Ennek következtében egyre jobban érzékelhető az ágazat társadalmi presztizsvesztése. Évente húszezer fővel csökken a gazdatársadalom, a jövedelmezőség messze a többi ágazat alatt van.

A rendszerváltozás óta napirenden lévő téma a magyar társadalomban és a politikai közéletben a földtulajdon és a földhasználat kérdése. A földtulajdon és használat jelenleg érvényes jogi szabályozása rossz politikai kompromisszumok következtében messze nem felel meg sem a mezőgazdasági termelők, sem a földhasználók, sem a tulajdonosok érdekeinek.

A Magyar Demokrata Fórum mindezek ismeretében újjászervezi Vidéképítő Agrárkollégiumi szervezetét. A szervezet megőrzi korábbi feladatait: a magyar gazda felmért, hosszútávú érdekeinek, reális lehetőségeinek minél átfogóbb (a lehetőségekhez mérten: politikamentes) megfogalmazása, és a törvényhozáson keresztül történő érvényesítése. A meghozott intézkedések szakmai kontrollja, az esetleges visszásságok feltárása. A szervezés önálló megyei szervezetek kialakításán keresztül történik. A megyei szervezetek munkájában helye van a gyakorló gazdának és az egyetemi tanárnak egyaránt. A szervezetek részt vesznek a parlamenti munka háttér-szervezeteiként, és a szakértői bázis kialakításával az Országgyűlés munkájában is.

A Magyar Demokrata Fórum a földtörvény ésszerű módosítását kívánja elérni, a jelenlegi koncepció gyökeres átalakításával, az uniós létünk kívánalmainak megfelelően.  Emellett kiemelt fontsságot kell szentelni az uniós irányelvek valódi szellemiségének átültetésére a magyar gyakorlatba.

A 99/2007.(IX.19) FVM rendelet kritikája - a birtok-összevonási célú termőföldvásárlás támogatásáról szóló rendelet szeptember 19-én került kihirdetésre.

A támogatásra vonatkozó pályázatokat szeptember 30-ig lehet benyújtani, így mindösszesen 7 munkanap áll a termelők rendelkezésére. Ezenkívül nem részesíti kedvezményben a 210 aranykoronánál kevesebb birtokkal rendelkezőket. Az előírás értelmében így elsősorban a gyenge termőhelyi adottsággal rendelkezőket sújtja, hiszen ott nem ritka a hektáronkénti 10 aranykorona alatti terület. A jogalkotó szándéka a földbirtok méret növelésének ösztönzése, ám egy debreceni 4 hektáros földbirtokkal rendelkező támogatható, míg egy nyíracsádi 20 hektáros, gyenge földterülettel rendelkező nem.

 

A pályázat esetében térkép másolat csatolását követeli meg abban az esetben is, amikor az adásvételi szerződésben feltüntetett földtulajdon osztatlan közös táblában van, és a földhivatali térképeken feltüntetett állapot rögzítése nem történt meg. Így az esetleges egymás közti megegyezés jelenti a földhasználati megosztást. Az igényelt térkép biztosítása azért se megoldható az ilyen táblák esetén, mert a kárpótlás során sokan nem is tudják, hogy hol fekszik a nekik juttatott vagy örökölt földterület, mert távol voltak a licitáláskor. A rendelet szerint el kell utasítani a kérelmet, ha forráshiány miatt nem finanszírozható a támogatás. Ez rendkívül hátrányos előírás, mivel a pályázatot beadót – korrekt összeállítás esetén is – olyan költségek viselésére kényszeríti, amelyek visszatérülése bizonytalan.

A megyei Vidéképítő Agrárkollégium ezért az Országos Vidéképítő Agrárkollégium és az MDF parlamenti frakciójának javasolja, hogy a kifogásolt részek, és a határidő meghosszabbítására hívják fel a tárca és a kormány figyelmét.

 

Debrecen, 2007. szeptember 28.

 

Dr. Medgyessy István                                                                  

a Hajdú-Bihar Megyei Vidéképítő Agrárkollégium vezetője                                 

Lakatos Tibor a megyei közgyűlés tagja

 

Frisch Oszkár

Országos Vidéképítő Agrárkollégium vezetője