A dohányfüstös levegőt rákkeltő anyagnak minősítette az Egészségügyi Világszervezet, mégis szívjuk. A dohányos azért, mert nem tud, vagy nem akar meglenni nélküle, a nem dohányos pedig azért, mert nem tudja mindig elkerülni. Pedig a Magyar Köztársaság Alkotmánya szerint mindenkinek joga van az egészséges környezethez, amelynek betartatása az állam kötelezettsége - lenne.
Az Európai Unió számos tagja teljes dohányzási tilalmat vezetett be a zárt közterületeken és a tömegközlekedési eszközökön. A füstmentes környezet biztosítása elsősorban a nemdohányzó többség érdekeit védi. Jótékony hatásaiból azonban a dohányzók is részesülnek, hiszen kevesebb cigarettára gyújthatnak rá, és a korlátozások leszokásra ösztönzik őket.
Egy rákkeltő anyagtól azonban nem elegendő úgy védeni a társadalmat, hogy egy szűk helyről megpróbáljuk azt kirekeszteni. Nem a dohányos az üldözendő, hanem a dohányfüst.
A dohányzás betegség. A Betegségek Nemzetközi Osztályozásában F1720 az azonosító kódja. A beteget pedig meg kell gyógyítani. Valljuk be, a dohányos gyógyítására, azaz a leszokásra eddig alig volt esélyünk, és csak annak szövődményeit, súlyos következményeit próbáltuk kezelni - gyakran eredménytelenül.
Az OEP milliárdokat költ a dohányzás szövődményeire, a dohányzás okozta betegségek kezelésére. A tüdőrák és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) a 3-4. leggyakoribb halálok. Mindkét betegség 80-90%-ban dohányzás miatt alakul ki, és ketten együtt mintegy 8000 ember életét veszik el évente Magyarországon.
A tüdőrák emészti fel a tüdőosztályok költségvetésének több mint felét. A félmillió COPD-s beteg kezelésére költjük az ország teljes antibiotikum-fogyasztásának a 40%-át. A dohányosok többsége rosszul érzi magát, ha nem gyújthat rá. A betegség tüneteit a nikotinfüggő beteg a dohányzással csökkenti. Egy átlag dohányos naponta mintegy 200-szor adja be magának a nikotint egy-egy szippantás formájában. Nem véletlen tehát, hogy olyan erős függőség alakul ki a nikotin iránt, mint a kábítószer-fogyasztóknál.
A dohányosok többsége szívesen megszabadulna a cigarettától, azaz meg szeretne gyógyulni, de nem tud. Mindössze minden harmincadik leszokási próbálkozás szokott sikeres lenni, amennyiben a dohányos semmilyen segítséget nem vesz igénybe.
Az egyik legnagyobb tévedés, hogy a leszokás pusztán akaraterő kérdése. A nikotinfüggő dohányos gondolkodását, életritmusát az vezérli, mikor kell hozzájutnia a következő szippantáshoz, a következő adag droghoz, a nikotinhoz. Eddig alig állt rendelkezésünkre igazából hatékony, a leszokást elősegítő módszer, amellyel a nikotin által fenntartott ördögi kört meg tudtuk volna szakítani.
Korábban a nikotinpótló készítményekkel próbálkoztak a legtöbben. A betegek gyógyítása orvosi feladat. Az orvos feladata eldönteni, mi az adott beteg számára az ideális kezelés, a tanácsai pedig megduplázhatják a leszokást segítő gyógyszer hatékonyságát. Ma már olyan minden eddiginél hatékonyabb nikotinmentes tabletták állnak a rendelkezésünkre, amelyek orvosi utasítás mellett biztonsággal alkalmazhatók, és megsokszorozzák a leszokás esélyét. Hatásuknak köszönhetően csökken a füstölés utáni vágy, és enyhülnek a nikotin hiánya okozta elvonási tünetek is. Ha azonban a leszokni vágyó a gyógyszer szedésének ideje alatt mégis rágyújt, a szer hatóanyaga képes a dohányzás által korábban kiváltott kellemes megelégedettségi érzést is csökkenteni. A legújabb nikotinmentes gyógyszerhez minden beteg térítésmentesen magatartási támogatást is kap. Ez az egyedülálló rendszer, a LIFEREWARDS egy személyre szabott, on-line, interaktív program. Így amíg a gyógyszer hatóanyaga a beteg nikotinfüggőségét kezeli, a LIFEREWARDS Program segít azokat az összetett magatartási szokásokat kezelni, amelyek elősegítik azt, hogy a leszokási kísérlet sikeres legyen.
Magyar Tüdőgyógyász Társaság "Együtt a dohányzás ellen!" címmel 2007-et a dohányzás elleni küzdelem évének nyilvánította. Az ország valamennyi tüdőgondozójában dolgozik olyan szakorvos, aki elvégezte a leszokást segítő akkreditált tanfolyamot, és ki tudja választani a dohányos számára leghatékonyabbnak tartható gyógyszert és módszert.
Minden második dohányos évente megpróbálja letenni a cigarettát, szeretne kigyógyulni betegségéből. Végre jó eséllyel meg is teheti. A leghatékonyabbnak tartott gyógyszerek vényre kaphatók, és a szakszerű orvosi tanáccsal hatékonyságuk még tovább növelhető. A dohányos legkönnyebben a háziorvosához fordulhat segítségért.
Kiadó: Magyar Egészségvédelmi Alapítvány
OS