Zöld út és támogatás a debreceni belváros további fejlesztésére

Az utóbbi időben több nagyértékű támogatásról született döntés. Így kapott városunk a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) keretében a Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) fejlesztési programjára (1,2 milliárd), a városi bölcsődék felújítására (200 millió), az önkormányzati informatikai rendszer fejlesztésére (400 millió), a repülőtér kármentesítésére (870 millió), a Bartók B. u. újjáépítésére (990 millió) jelentős támogatást.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében eddig a debrecenieknek mintegy 18,6 milliárd forint összeget ítéltek meg, ebből a debreceni önkormányzatot 16 milliárd illette meg. Ebben a 2-es villamoson túlmenően lehetőséget kaptunk belterületi kerékpárutak építésére (82 millió), buszmegállók korszerűsítésére (174 millió), szociális intézményi, óvodák és orvosi rendelők akadály-mentesítésére (20 millió).

 

A fentiekben szereplő mintegy 20 milliárd forintos fejlesztési támogatás újabb milliárddal bővül.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) támogató javaslata alapján a Magyar Köztársaság Kormánya kormányhatározattal kiemelt projektnek fogadta el Debrecen város funkcióbővítő város-rehabilitációs elképzeléseit.

Ezen belül támogatást kap a Nyugati Kiskörút Hatvan u. – Arany J. u. közötti szakaszának megépítése a hozzá tartozó csomópontokkal és közműépítésekkel, a Nagytemplom melletti Emlékkert és Romkert teljes rekonstrukciója, a Simonffy utcai Fazekas Mihály Általános iskola átalakítása, felújítása, valamint a Halköz díszburkolattal, térplasztikával, szökőkúttal való szépítése.

A kétfordulós pályázat első fordulója lezárult, s az általunk is támogatott fejlesztési elképzelések most már a magyar kormány által is támogatottá váltak.

 

A mai kormánydöntés a rendszerváltás óta hozott legnagyszabásúbb város-rehabilitációs döntés. Hat nagyvárosunk (megyei jogú városunk): Debrecen, Győr, Kaposvár, Nyíregyháza, Sopron és Szombathely régi álma kap zöld utat, hogy új életre keltse a belvárosa egy-egy fontos részét.

Debrecen 1,4 milliárd forint támogatásban részesül, és 1,9 milliárd forint értékű fejlesztést hajt végre.

Minden lokálpatrióta közös sikere, hogy ez a döntés megszületett. Közös sikere a tervező szakembereknek és civileknek, akik a fejlesztési elképzeléseket megfogalmazták, a város politikusainak, akik képviselték ezeket a gondolatokat és azoké, akik az elbírálási folyamatban végig támogatták a terveket.

Nem a mi érdemünk, s nem a szocialista politikusok érdeme a siker, közös érdem, közös öröm, közös büszkeség. De miénk a megtiszteltetés, hogy ezt az örömhírt mi közölhetjük a város nyilvánosságával.

 

 

 Csontos János 

országgyűlési képviselő           

Dr. Zsiros Zsolt

városi elnök