A brüsszeli Jean Monnet Alapítvány kutatóbázisai a Debreceni és a Nagyváradi Egyetemen

Tudomány - 2008-11-10

Míg Nyugat-Európában már hagyománya van annak, hogy egy kutatóintézet nemcsak több helyszínen, hanem több országban is rendelkezik kirendeltséggel, a brüsszeli Jean Monnet Alapítvány segítségével létrehozott euró-regionális intézet, az Institute for Euroregional Studies (IERS) Közép-Európában egyedülálló.

A Debreceni Egyetemen és a Nagyváradi Egyetemen működő két kutatóintézet legfőbb feladata a két város határon átívelő közös fejlesztésének, illetve a Hajdú-Bihar – Bihor Eurorégió gazdasági fejlődésének tudományos megalapozása. Az IERS a közösen végzett kutatómunka legfrissebb eredményeiről 2008. november 10. és 11. között tart kétnapos nemzetközi tudományos konferenciát Debrecenben.

 

A Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok és a Nagyváradi Egyetem kutatói műhelyeit összekapcsoló Institute for Euroregional Studies kutatóintézet immár három éve működik, az itt folyó munkát a mértékadó nyugat-európai tudósok és nagyhírű szakmai folyóiratok is figyelemmel kísérik. A kutatói munka legfontosabb eredményei közé tartozik az Eurolimes folyóirat életre hívása, amelynek legfrissebb, hatodik száma az Interkulturális párbeszéd és az európai határterületek címet viseli, de már készül a következő, az Európa és a szomszédság témájú füzet is. Az IERS tudományos tevékenységének fontos részét képezik a kutatásokat összegző tanulmánykötetek, illetve a Debrecenben és Nagyváradon rendszeresen megrendezett konferenciák, szemináriumok is.

Az intézet működésének további fontos eredménye az a Nagyváradi Egyetem által elvégzett felmérés, amelyben széles körű lakossági kérdőívezéssel összegezték a kutatócsoport szakemberei Debrecen és Nagyvárad lakosságának a saját, és a másik városról kialakított véleményét. „A kutatás legfőbb megállapítása az, hogy nemcsak a két város vezetői, irányítói és prominens személyiségei, hanem a lakosság széles rétegei is alapvető fontosságúnak tartják az államhatárok által szétválasztott, de mégis egymáshoz közel fekvő két nagyváros közös jövőjének tudományos megalapozását.” – emelte ki Constantin Vasile Ťoca, a Nagyváradi Egyetem tanára, a kutatás vezetője.

 

„A hozzánk beérkező pozitív visszajelzések alapján úgy véljük, hogy sokan figyelemmel kísérik és elismerik intézetünk eredményeit. Abban bízunk, hogy így a társadalmi-gazdasági fejlődést akadályozó államhatárok lebontásával, Közép-Európa keleti részén a határok légiesítésével hozzájárulhatunk az egységes Európa felépítéséhez.” – tájékoztatta szerkesztőségünket  Prof. dr. Süli-Zakar István, a Debreceni Egyetem Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék vezetője.