A Debreceni Egyetem 4 tudósa az MTA rendes tagja lett, és 4 új levelező taggal bővült az akadémikusok  köre

Tudomány - 2010-05-05
A Debreceni Egyetem több oktatóját tagjai közé választotta 180. közgyűlésén a Magyar Tudományos Akadémia. A felterjesztett 140 tudós közül 30-an, közülük négyen a Debreceni Egyetem tudósaiként váltak az Akadémia új tagjaivá.
Levelező tag lett:

S. Varga Pál irodalomtudós, a Debreceni Egyetem Magyar- és Kultúratudományi Intézetének egyetemi tanára. Az 55 éves professzor szakterülete a 19. századi magyar irodalom. Iskolateremtő, nagy hatású tanár és szervező, mindenhol kimagasló eredményeket ért el. Négy önálló könyvet, 62 tanulmányt, 26 kritikát és recenziót publikált, tanulmányai közül több külföldön, illetve idegen nyelven jelent meg.

 

Solymosi László, a Debreceni Egyetem Történeti Segédtudományok Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, az ELTE egyetemi tanára. A 66 éves történész szűkebb szakterülete a középkori magyar társadalom- és egyháztörténet, az oklevél- és pecséttan, valamint a forráskiadás. Külföldön is elismert középkorkutató, a Nemzetközi Diplomatikai Bizottság elnökségi tagja, iskolateremtő egyetemi tanár. 12 önálló kiadványt (2 monográfia, egy tanulmánykötet, 5 latin nyelvű forráskiadvány, 4 szerkesztés) és 199 könyvfejezetet, tanulmányt, közleményt, vitacikket publikált magyar és idegen nyelven, hazai és külföldi gyűjteményes kötetekben, szaktudományi folyóiratokban.

 

Pethő Attila, a Debreceni Egyetem Számítógéptudományi Tanszékének egyetemi tanára, dékán. A 60 éves matematikus szűkebb szakterülete a számelmélet. Eddig 136 dolgozatot publikált, továbbá 4 könyvet írt, illetve szerkesztett. Munkáira több mint 900 hivatkozást kapott. Kiemelkedő jelentőségű, nemzetközileg elismert eredményeket ért el a diofantikus egyenletek elméletében, a lineáris rekurzív sorozatok elméletében, az algebrai számelméletben és a számítógépes számelméletben.

 

Balla György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Gyermekgyógyászati Intézetének igazgatója, egyetemi tanár. Az 57 éves orvosprofesszor szűkebb szakterülete a gyermekgyógyászat, az intenzív neonatológia, a szabadgyök-kutatás és az érbetegségek. Az érbetegségek patomechanizmusát új elmélettel bővítette, amely ma már a klinikai gyakorlatban, a neonatológiában hasznosul. Feltárta a hemstressz létezését, a koraszülöttek retinopathiájának, a felnőttek atherosclerosisának új, kórtani alkotóját.

 

  Rendes tag lett 4 professzor

 

A Magyar Tudományos Akadémia 39 rendes taggal is bővült. (A tudományos társaság alapszabálya szerint rendes tagként az a magyar állampolgárságú levelező tag választható meg, aki levelező tagságának elnyerése óta jelentős tudományos eredményeket ért el.)

 

Rendes tagságot nyert Antus Sándor kémikus, a Debreceni Egyetem Szerves Kémiai Tanszékének egyetemi tanára, az MTA–DE Szénhidrátkémiai Kutatócsoportjának vezetője.

Gergely Pál biokémikus, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Orvosi Vegytani Intézetének egyetemi tanára, igazgatója. Görömbei András irodalomtörténész, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet professzora. Kertész András nyelvész, a Debreceni Egyetem Germanisztikai Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára.