A génterápia úttörője kapta 2007-ben a Debreceni Egyetem nemzetközi díját

Tudomány - 2007-12-16

Dr. Alain Fischer módszerének, a hibás gének kicserélésének köszönhetően a veleszületett immunhiány betegségek eredményesen kezelhetők A Debreceni Egyetemen 2007. december 14-én ünnepélyes keretek között adták át a génterápia úttörőjének, Dr. Alain Fischernek a „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért” nemzetközi díjat. A tízezer eurót jelentő elismerést a tudós kiemelkedő kutatómunkájáért kapta.

Alain Fischer nevéhez köthető többek közt az a génterápiás módszer, amely vírusvektorok alkalmazásával biztosítja súlyos, kezelés nélkül 1-1,5 éven belül halálhoz vezető betegséggel született immunhiányos csecsemők és kisgyermekek túlélését.

 

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma által 2003-ban alapított „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért” („Debrecen Award for Molecular Medicine”) nemzetközi díjat 2007-ben Dr. Alain Fischer, a párizsi Descartes Egyetem gyermekgyógyász immunológus professzora kapta kiemelkedő kutató munkájáért. A Debreceni Egyetem a 10.000 euró összegű díj évenkénti adományozásával az orvostudományi kutatások fejlődéséhez kiemelkedően hozzájáruló kutatókat kívánja elismerni.

A jelölést a 12 főből álló csoport – melynek tagjai kiemelkedő orvosok, professzorok és orvosbiológus kutatók – idén Alain Fischernek ítélte oda több okból is. Európa élenjáró immundeficiencia diagnosztikai, terápiás és kutató központjának vezetője több, korábban nem ismert immunhiány betegséget írt le, elsőként fejlesztett ki olyan génterápiás módszert, amely vírusvektorok alkalmazásával biztosítja súlyos, kezelés nélkül 1-1,5 éven belül halálhoz vezető betegséggel született immunhiányos csecsemők és kisgyermekek tartós túlélését.

 

Alain Fischer módszerének köszönhetően a súlyos immunhiány betegségben szenvedő gyermekek őssejttranszplantációval is eredményesen kezelhetők. Az első igazi áttörést a génterápia területén Alain Fischer és munkatársai eredményei hozták meg, akik 10, súlyos immunhiány betegségben szenvedő csecsemő csontvelői őssejtjeibe, laboratóriumi körülmények között, vírusvektor segítségével, normális géneket jutattak be, majd az ily módon „genetikailag módosított” őssejteket visszaadták a betegeknek. Fischer és munkatársai eredményei nyomán több, más immunhiány betegség kapcsán is génterápiás klinikai vizsgálatok indultak. Ezekbe a vizsgálatokba a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma is bekapcsolódott 2006-ban. Egy németországi kollaborációs project keretében megtörtént az első magyarországi, súlyos kombinált immunhiány betegségben (Wiskott-Aldrich szindrómában) szenvedő gyermek génterápiás kezelése, amely látványos javulást eredményezett a gyermek állapotában.

Fischer professzor módszerét számos kutató és gyógyító csoport átvette, és azóta is eredményesen alkalmazza.

 

Alain Fischer

Dr. Alain Fischer egyetemi tanár, a párizsi Descartes Egyetem gyermekgyógyász immunológus professzora, Európa élenjáró immundeficiencia diagnosztikai, terápiás és kutató központjának vezetője, a Francia Tudományos Akadémia tagja, a Pasteur Intézet elnökhelyettese, a nemzetközileg elismert Descartes díj kitüntetettje.

Fő kutatási területe az emberi immunrendszer fejlődése és működése, a veleszületett immunhiány betegségek molekuláris genetikája és ezen betegségek génterápiás kezelése.

Kimagasló kutatási eredményeit jelzi a Science folyóiratban publikált 6, a Nature Genetics-ben publikált 13, és a New England Journal of Medicine-ben publikált 17 közleménye. Eddigi közleményeinek száma 493. Több nemzetközi, szakmai és tudományos társaság vezetőségi tagja. Az egyik legrangosabb nemzetközi folyóirat, a Science magazin szerkesztő bizottságának is tagja.

 

„Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért” kitüntetésről

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma 2003-ban nemzetközi díjat alapított a molekuláris orvostudomány területén: „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért” (angolul: „Debrecen Award for Molecular Medicine”) névvel. A díj évenkénti adományozásával az orvostudományi kutatások fejlődéséhez kiemelkedően hozzájáruló kutatókat kívánja elismerni. A díjat minden ősszel olyan nemzetközileg elismert kutató, vagy kutatócsoport kapja, akinek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén. A díj összege 10.000 euró. A jelölést egy 12 főből álló csoport végzi, melynek tagjai kiemelkedő orvosok, professzorok és orvosbiológus kutatók.

 

 

A korábbi évek díjazottjai:

2006 -  Dr. Ralph Steinman professzor: felfedezte az immunrendszer egyik legfontosabb sejttípusát, a dendritikus sejteket és igazolta, hogy a dendritikus sejtek karmesterei az immunitásnak, nemcsak a kórokozókkal szembeni immunválasz szervezésében van szerepük, hanem az autoimmun folyamatokban is. Munkássága számos terápiás eljárás alapjául szolgál.

2005 -  Dr. Thomas A. Waldmann professzor: úttörő munkát végzett az immunválasz szabályozása molekuláris mechanizmusának kutatásában, eredményei alapján súlyos immunbetegségek, tumorok, fertőzések gyógyítására nyílik lehetőség.

2004 -  Professor Sir Philip Cohen angol kutató: eredményeire alapozva létrehozta az élettudományi kutatásokra épülő biotechnológiai ipart, melynek részesedése lakóhelyén a város gazdaságában 16 %.

2003 -  J. Craig Venter professzor: megfejtette az ember teljes örökletes információtartalmának, az emberi DNS-nek a nukleotidsorrendjét.