A gravitációs hullámok kutatásában közreműködik az ELTE

Tudomány - 2009-09-01

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karán alapított Eötvös Gravity Research Group (EGRG) egy olyan különleges, a gravitációs hullámok kimutatásánál is használt mérőberendezést (infrahang-mikrofont) fejlesztett ki, amely elősegíti az Univerzum korai szakaszából, az Ősrobbanásból származó jelek érzékelését - jelentette be Frei Zsolt egyetemi docens, a kutatói csoport vezetője.

Az ELTE gravitációs hullámok kutatásával foglalkozó csoportja tíz másik ország mintegy 700 kutatójával együtt már évek óta részt vesz a Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) amerikai tudományos kollaborációban, melynek célja egyrészt igazolni az einsteini relativitáselmélet helyességét, amely megjósolta a gravitációs hullámok létezését, másrészt megtalálni a leghelytállóbb elméletet az Univerzum születéséről.

 

A csoport három tagja, Frei Zsolt egyetemi docens, Raffai Péter doktorandusz hallgató és Szokoly Gyula tudományos munkatárs társszerzői a Nature tudományos folyóiratban, a kollaboráció által jegyzett most megjelent cikknek, mely összegzi az elmúlt egy év kutatási eredményeit.

 

A kollaborációban részt vevő országok közreműködnek a gravitációs hullámok érzékelésére, tanulmányozására épített úgynevezett interferométer fejlesztésében, valamint az adatok feldolgozásában, kiértékelésében és tanulmányok formájában való publikálásában ki kisebb, ki nagyobb mértékben. Magyarország részt vesz a mérésekben, folyamatosan végzi az adatok feldolgozását, valamint a közelmúltban kifejlesztett egy olyan zajszűrő szerepet betöltő infrahang-mikrofont, ami még pontosabbá tudja tenni a méréseket. A LIGO Scientific Collaboration (LSC) jónak ítélte a fejlesztést és fölkérte a kutató csoportot a műszer gyártására, amely része lesz a 2014-ben induló nagyszabású megfigyelőprogramnak, az Advanced LIGO-nak. Ezen kívül, a csoport lényeges hozzájárulását elismerve, az ELTE szervezésében valósul meg szeptember 19-24 között a LIGO idei nagy európai konferenciája is, melyre 2-300 kutatót várnak.

(www.edupress.hu)