A nyelvtörténettől a számítógépes nyelvészetig

Tudomány - 2010-08-26

Innováció, technológia, tradíció – ezen fő témák mentén szerveződött meg idén a XX. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, amely több mint 200 résztvevővel augusztus 26-án kezdődött meg a Debreceni Egyetemen. A hazai nyelvtudomány legnagyobb szabású, háromnapos rendezvényén idén kiemelt szerep jut az internet és az informatika fejlődéséből eredő nyelvi következményeknek.

A Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus két évtizede teremt fórumot a kárpát-medencei alkalmazott nyelvészeti kutatók, a köz-, illetve felsőoktatásban tevékenykedő nyelvtanárok és gyakorlati szakemberek (fordítók, szótárszerkesztők, nyelvkönyvírók, számítógépes nyelvészek stb.) számára. A kongresszus témái – innováció, technológia, tradíció – jelzik, hogy a rendezvény hidat kíván képezni a tradicionális és az új értékek közt, és tovább akarja mélyíteni a kapcsolatot a nyelvészet, a nyelvoktatás, és a technikai fejlődés vívmányai között.

 

Az alkalmazott nyelvészet egyaránt meghatározó szerepet játszhat az anyanyelv- és idegennyelv-használat változásainak leírásában és a nyelvhasználat gyakorlati kérdéseinek megoldásában. Az idei kongresszuson a nyelvtörténet, a nyelvoktatás, a fordítástudomány mellett a szlengkutatás és az interkulturális kommunikáció, sőt a nemi különbségekkel foglalkozó genderkutatás is terítékre kerül. A találkozón a szakma megismerheti a Debreceni Egyetemen zajló, az ember-gép kommunikáció technológiájának elméleti alapjaival foglalkozó kutatást, melynek keretében a kongresszuson előadást hallhatnak a Digitális képfeldolgozás a multimodális ember-gép kommunikációban címmel is. „A szervezés során alapelvnek tekintettük a tudományos eszmecsere minőségét, valamint az alkalmazott nyelvészeti kongresszusok tradícióinak összekapcsolását a legkorszerűbb kutatási irányok megjelenítésével, a XXI. századi eszközök alkalmazásával” – hangsúlyozta a megnyitón a szervezők nevében Dr. Csűry István, a Debreceni Egyetem bölcsészkarának dékánhelyettese.

 

A rendezvény nyitóünnepségén átadták a kongresszust alapító Magyar Alkalmazott Nyelvészek és Nyelvtanárok Egyesülete által létrehozott Brassai Sámuel-díjat, amely mindazon magyar és nem magyar állampolgároknak adományozható, akik az alkalmazott nyelvészet területén kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, vagy az egyesület tevékenységét nagymértékben támogatják. Idén az elismerést Cs. Jónás Erzsébet, a Nyíregyházi Főiskola professzora vehette át.

 

Részletes program http://www.manyexx.unideb.hu/