A Debreceni Egyetem Biotechnológiai Minta-Inkubátorközpontjában megkezdte működését az az új Analitikai Kémiai Szolgáltató Laboratórium. A biotechnológiai cégek számára színvonalas kutatói és tudományos bázist kínáló inkubátor projekt keretében megvalósult új fejlesztés további cégeket ösztönözhet arra, hogy beköltözzenek az egyetemre, -mondta Dr. Fábián István, a Tudományegyetemi Karok elnöke.
A Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok (TEK) és az Orvos- és Egészségtudományi Centrum (OEC) közös vállalkozásaként 2007-ben indult Biotechnológiai Minta-Inkubátorközpont projekt keretében adták át 2008. október 28-án a korszerű Analitikai Kémiai Szolgáltató Laboratóriumot, melyet az egyetemre már korábban betelepült cég, az ANALAB Kft. működtet. A jelentős fejlesztés eredményeképpen egy olyan bioanalitikai szolgáltató laboratórium jött létre, amely nemcsak a TEK-en működő fermentációs laboratórium, hanem más laboratóriumok, valamint kis- és középvállalkozások számára is elvégezhet háttéranalitikai méréseket.
Az ANALAB Kft. az egyetem kémiai épületében alakította ki a 250m2-es új laboratóriumot, melynek építése, műszaki kialakítása és eszközkészletének telepítése meghaladta a 250 millió forintot. Az átépítést vállaló ANALAB Kft. hosszú távú bérleti szerződést kötött az egyetemmel, az új laboratórium eszközparkjának beszerzési költségei (közel 200 millió forint) ugyanakkor a TEK, a Minta-Inkubátorközpont projekt és a működtető cég között oszlottak meg.
Az Analitikai Kémiai Szolgáltató Laboratórium az első magánvállalkozás által működtetett szolgáltató laboratórium az országban, amely egyedülálló méréseket és kutatásokat képes elvégezni. „Az új labor rendkívülisége abban rejlik, hogy ilyen komplex kutatási, fejlesztési és szakmai tanácsadói feladatok megoldását is vállaló, problémaorientált laboratórium eddig még nem volt hazánkban. Az egyetem szellemi, kutatói hátterére alapozva a Nemzeti Akkreditációs Testület által hitelesített laboratórium összetett választ tud adni olyan problémákra, amelyhez az egyetemen dolgozó vegyész, biológus, geográfus és környezetmérnök szakemberek tudását egyaránt hasznosítani lehet.” – tájékoztatta szerkesztőségünket Dr. Fábián István, a Tudományegyetemi Karok elnöke, az inkubátorközpont központvezetője. A laboratórium működését finanszírozó ANALAB Kft. további tervei között szerepel a nemzetközi szintű akkreditáció megszerzése.
A szakmai háttérért felelős egyetemi oktatókon kívül a Kar hallgatói is profitálhatnak az egyetem legújabb céges együttműködéséből, hiszen az egyetemisták egy korszerűen felszerelt laboratórium munkáját ismerhetik meg, emellett a laboratórium munkatársai oktatnak is az egyetemen, megismertetve a hallgatóságot a kutatások piaci szemléletével.