Aranyérmet kapott a BME hallgatója a texasi fenntarthatósági olimpián

Tudomány - 2010-04-23
Kajtár Máté, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanulója környezetvédelem kategóriában aranyérmet és 1000 dolláros pénzjutalmat nyert a 3. I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy, Engeenering & Environment) Project Olympiad - elnevezésű nemzetközi tudományos versenyen, melyet április 14-19. között rendeztek meg Houstonban, Texas államban.

A 70 országból kiválasztott több mint 1000 diák között Magyarországról Kajtár Máté, a Magyar Innovációs Szövetség által, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal főtámogatásával megrendezett 18. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny egyik első díjas pályázója utazhatott a versenyre.

 

A megmérettetést két korcsoportban rendezték meg: az elsőben 9-12. osztályos diákok vehettek részt a világ bármely országából, a másodikban pedig csak az USA-ból versenyezhetnek a 6-8. osztályos tanulók.

A 3 kategóriában (környezetvédelem, mérnöki, energia) meghirdetett verseny többlépcsős volt. Az egyes országok által kiválasztott legjobb pályamunkákról a nemzetközi bírálóbizottság előzetesen kapott egy angol nyelvű leírást. Majd ezt követően a kiválasztottak egy többnapos, kiállítással egybekötött versenyen vettek részt, ahol a nemzetközi zsűri személyes interjúk során alakította ki a végleges sorrendet.

A világversenyen Kajtár Máté - a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanulója - "Veszélyes folyadékok biztonságos tárolása a föld alatt" című munkájával, a környezetvédelem kategóriában - melyben a legtöbben indultak -, kivételes teljesítményéért aranyéremben részesült, mely 1000 dollár pénzjutalommal is jár. A díjátadó ceremóniát április 19-én tartották Houstonban, ahol a díjat Texas állam parlamenti képviselője, Dr. Alma A. Allen adta át a magyar díjazottnak.

 

A tűz- és robbanásveszélyes, és környezeti szempontból káros folyadékok földalatti, biztonságos tárolását az utóbbi években duplafalú tartályokkal oldják meg. A pályázó által javasolt ötlet költségkímélően és nagy biztonsággal megoldja mindazon problémákat, amelyeket ezen tartályok alkalmazása felvet. Triplafalú műanyag kompozit tartályokat vezetne be a gyakorlatba, melyek előnyei, hogy pl. lyukadás esetén azonnal eldönthető, hogy a külső vagy a belső köpeny sérült-e. Míg a külső fal sérülésekor duplafalú tartálynál körbe kellett ásni az egész tartályt, az új módszerrel a külső köpenyt szegmensekre osztanák, így elegendő csak a sérülés helyén kiásni a tartályt.