Átadták a Talentum Akadémiai Díjakat

Tudomány - 2007-02-18

Öt évvel ezelőtti alapítása óta hagyományosan minden év februárjában az Akadémia Felolvasótermében adja át az MTA elnöke a kitüntetéseket. A díjat évente három olyan fiatal kutató veheti át, aki a tudomány és társadalom számára egyaránt kiemelkedő fontosságú munkát végzett.

Idén is három, harmincöt év alatti fiatal tudós vehette át az elismerést. Természettudomány kategóriában Gyurcsányi E. Róbert kémikus a kémiai és bioszenzorok fejlesztése terén elért eredményeiért kapta a díjat, eddigi kutatásait pedig Görög Sándor méltatta. Az élettudományok terén Katona István agykutatónak az endokannabinoid rendszer molekuláris és anatómiai szerveződésének terén elért eredményeiért adományozták a díjat. Munkásságát Freund Tamás ajánlotta a Kuratórium figyelmébe. Társadalomtudományi kategóriában Langó Péter régész kapta az elismerést. A kutató a 10. századi korai magyarság anyagi kultúrájának kutatásaiért kapta a díjat, amelyre Vásáry István ajánlotta.

 

Öt évvel ezelőtti alapítása óta hagyományosan minden év februárjában az Akadémia Felolvasótermében adja át az MTA elnöke a kitüntetéseket. A díjat évente három olyan fiatal kutató veheti át, aki a tudomány és társadalom számára egyaránt kiemelkedő fontosságú munkát végzett. A díj ötlete Kenyeres Sándortól származik, aki 2002-ben azt a célt tűzte ki, hogy anyagi és erkölcsi elismerést biztosít azoknak a fiatal magyar tudósoknak, akik jelentős társadalmi hasznosságot hordozó alkotással járulnak hozzá a tudomány előrelépéséhez.

 

Így az MTA és a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány közösen hozták létre a Közép-Európai Talentum Díjat, mely egyenként 20 ezer euróval járó jutalmat jelent a fiatal tudósoknak. A beérkezett pályázatokat a Kuratórium a tudományos érték mellett a társadalmi hasznosság, a megvalósíthatóság és az élet minőségére gyakorolt hatása alapján mérlegelte. A Kuratórium elnöke Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke, tagjai pedig Glatz Ferenc, Detrekői Ákos, Enyedi György, Fodor István és Roska Tamás.

(forrás: MTA)

(www.edupress.hu)