Az MTA közgyűlése megszavazta a testület reformjának folytatását

Tudomány - 2006-10-31

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendkívüli közgyűlése hétfőn megszavazta a tudós testület reformjának folytatásáról szóló előterjesztést Budapesten. Folytatódhat az MTA reformja, miután a tudós testület rendkívüli közgyűlése elfogadta az erről szóló előterjesztést és az annak mellékletében megfogalmazott elveket.

Az előterjesztés konkrét lépéseket javasol a kutatóintézeti munka minőségi javítása, a teljesítményelv megkövetelhetősége és az irányítás hatékonysága érdekében. Hiller István oktatási és kulturális miniszter hozzászólásában elmondta, hogy az elmúlt évtizedben a felsőoktatásban elsősorban mennyiségi változás ment végbe.

 

 "A jövőben viszont a minőséget kell a középpontba állítani, amelyhez a tudományos élet és a felsőoktatás szorosabb együttműködésére van szükség" - tette hozzá. A miniszter egyetértett a reformtervezet irányaival, lépéseivel, mint mondta, azok egybevágnak a kormány elképzeléseivel.

 

A tárcavezető arról is beszélt, hogy az elmúlt években túlságosan mereven elvált egymástól a felsőoktatás és a tudomány, a kutatás területe, ahol a jövőben nagyobb átjárhatóságra, szorosabb együttműködésre van szükség. A miniszter egyetértett azzal, hogy hatékonyabbá kell tenni a kutatóintézeti munkát, emellett a területi különbségek mérséklése érdekében regionális innovációs központok kialakítását szorgalmazta.

 

Az MTA rendkívüli közgyűlésén Vizi E. Szilveszter, a tudós testület elnöke a reformprogram alapvető céljai között sorolta, hogy az Akadémia valósítsa meg saját kutatóhálózatában a magyar kutatásszervezet teljesítmény- és minőségelvű átalakítását.

 

Hangsúlyozta: az Akadémia továbbra is meg kívánja őrizni autonómiáját, a tudomány, a kutatás szabadságát, amely világszerte újra hangsúlyossá válik. Az MTA elnöke szerint nem szabad megengedni, hogy privatizálják a tudós testület intézményeit. Egyben tiltakozását fejezte ki az ellen, hogy született olyan javaslat is, amely szerint az Akadémia mint egyesület működne a jövőben.

 

Pléh Csaba, az MTA főtitkárhelyettese expozéjában elmondta: a reform alapvető célja, hogy a magyar tudomány megőrizze helyét a tudomány világában folyó egyre kiterjedtebb nemzetközi versenyben. Az előterjesztés hangsúlyos elemei között sorolta, hogy lépéseket kell tenni a kutatói hálózat versenyképességének és az MTA társadalmi beágyazottságának növelésére, emellett foglalkozni kell a tudós testület és a felsőoktatás kapcsolatával is.

 

Meskó Attila, az MTA főtitkára felszólalásában emlékeztetett arra, hogy a közgyűlés májusban egyetértett az Akadémia megújításának, modernizálásának elveivel. A reformfolyamat célul tűzte ki az MTA életének teljes körű megújítását, ami kiterjed a kutatóhálózat, a testületek, a gazdálkodás és az irányítási szervezet területére is.

 

 

(MTI)