Debrecenben hozzák létre az első európai ajurvéda tanszéket, az erről szóló megállapodást szerdán írták alá a Debreceni Egyetem (DE) és az indiai AYUSH Akadémia vezetői.Szilvássy Zoltán, a DE rektora az aláírás után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan kell megőrizni az egészséget, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza.
Az ajurvéda olyan komplex terület, amely magában foglalja az élelmiszer- és a gyógyszertudományt, a filozófiát, a természettudományi kutatásokat, a masszázst és a mozgásfejlesztést is. A Debreceni Egyetem fogékony az ázsiai orvostudományok iránt, és támogatja, hogy ezt a hatékony orvosi gyakorlatot Magyarországon is el lehessen sajátítani - jelezte a rektor, hozzátéve: az együttműködésnek része, hogy az ajurvédikus képzést beépítsék a DE graduális képzésébe az indiai kormány és az AYUSH Akadémia támogatásával.
Malay Mishra, India budapesti nagykövete a megállapodás aláírása után elmondta: Debrecenben hozzák létre Európa első ajurvéda központját, amely a helyi vállalkozásokkal összefogva reményeik szerint termékek előállítására és az európai piac elérésére is lehetőséget teremt majd.
Az ősi tudást a Debreceni Egyetemre egy 35 éves tapasztalattal rendelkező indiai szakember hozza el, aki a farmakológiai és farmakoterápiás intézet munkájába kapcsolódik be, és közreműködik a tananyagfejlesztésében is - közölte a nagykövet. Azt mondta, azért döntöttek Debrecen mellett, mert a város gyógyszergyártási központként működik, ahol minden szükséges tudás rendelkezésre áll.
Nilanjan Sanyal, az AYUSH Akadémia elnöke hozzátette: az elöregedő társadalomban új betegségek jelennek meg, amelyek gyógyításában nem feltétlenül hatékonyak a meglévő módszerek, ezért a nyugati orvoslás és az ajurvédikus tanok együttes használata az egész társadalom javára válik.
Papp László, Debrecen alpolgármestere (Fidesz-KDNP) szerint a város minden segítséget megad az ajurvéda központ létrehozásához, működtetéséhez és fejlesztéséhez, hiszen a város húzóágazata az egészségipar.
Hozzátette: a globális versenyben fontos, hogy olyan új szemlélettel közelítsenek az ágazathoz, ami példaértékű lehet az ország és Európa számára is. A keleti orvoslás és gyógyítás átültetése az európai gyakorlatba és annak összehangolása a nyugati orvoslással ilyen kitörési pont - hangsúlyozta az alpolgármester. Megjegyezte, hogy Debrecenben példaértékű közös munka alakult ki a város, az egyetem és az egészségipari vállalkozások között.
Szilvássy Zoltán rektor szerint az ajurvéda tanszék csak az együttműködés első lépcsőfoka, a közös tudományos és orvosi kutatások eredményeit ajurvéda intézetben és akár ajurvéda kórházban is szeretnék kamatoztatni a jövőben.