Demokráciaértelmezések és előítéletesség

Tudomány - 2009-11-16

A Magyar Szociológiai Társaság a Debreceni Egyetemen rendezte meg november 13-14-én éves közgyűlését, melynek középpontjában idén a rendszerváltás és az aktuális gazdasági válság állt.

Változás.Válság.Váltás.Hu – ezt a címet viselte a Magyar Szociológiai Társaság által a hétvégén a Debreceni Egyetemen rendezett konferencia.

 

A társaság elnöke, Némedi Dénes az esemény megnyitóján arra hívta fel a figyelmet, hogy a mai gazdasági és társadalmi válságban a szociológia tudományának is meg kell szólalnia. A kétnapos éves közgyűlés előadásai a rendszerváltás óta eltelt időszak gazdasági, társadalmi, politikai folyamataival és értelmezésével is foglalkoztak, a kutatók a tizenévesek előítéletessége és demokráciaértelmezése kérdésében is kifejtették álláspontjukat.

 

„Az előítéletesség számos elemzés tárgya napjaink társadalomtudományi szakirodalmában. Bizonyára a kérdőíves (survey) kutatások dominanciájának is köszönhető, hogy az előítéletességet többnyire egyéni kogníciónak és attitűdnek tekintik. A kisebbségekkel szembeni előítéletesség szociológiai kutatásoknak köszönhetően többnyire következetes és részletes leírásokat olvashatunk az előítéletességet meghatározó társadalmi jellemzőkről. Azonban meglehetősen kevés ismeretünk van arról, hogy a különböző attitűdök és fogalomértelmezések hogyan magyarázhatják az előítéletességet. A demokrácia fogalmának magyarázó értelmezését az is indokolja, hogy a politikai rendszerváltást követően a demokráciát Magyarországon (is) az egyik legfontosabb politikai-szociológiai terminusnak tekinthetjük. Mindezek miatt vállalkoztunk arra, hogy – politikai szocializációs elméleti keretben – empirikusan vizsgáljuk a demokrácia értelmezések hatását az előítéletes attitűdökre” – tájékoztatott Dr. Murányi István, a Debreceni Egyetem Szociológia és Szociálpolitika Tanszékének adjunktusa, a kutatás vezetője.

 

Az előadás során felhasznált adatbázis négy egyetem (ELTE, Debreceni Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem) és az Echo Survey Kutatóintézet együttműködése alapján, négy megyében és a fővárosban élő fiatalok mintáján készült kérdőíves kutatásból származik. A 6.000 fős minta a 15-17 éves korcsoportot nem és lakóhely alapján reprezentálja. A 2008-ban lebonyolított kutatás mintájának kialakítása során figyelembe vették a mobilitási és karrier szempontból meghatározó – a fiatalokat szociális szempontból erősen megosztó – különféle oktatási csatornákat, így a középfokú oktatási intézmények három almintáját alakították ki. Az előadás során először a fiatalok demokráciaértelmezését mutatta be a Debreceni Egyetem szociológusa, majd a különböző értelmezések és az előítéletesség közötti kapcsolatokat elemezte.