. A kitüntetéseket 2008. november 29-én adták át ünnepélyes keretek közt a Debreceni Egyetemen.
A Debreceni Egyetem díszdoktorává fogadta az izlandi származású Dr. Gudni Albert Jóhannesson professzort, az építési technológiák tudományának nemzetközi szaktekintélyét, aki munkásságával jelentős mértékben járult hozzá az egyetem nemzetközi elismertségéhez, valamint az oktatók nemzetközi projektekbe történő bekapcsolásához. Az egyik legnagyobb skandináv műszaki felsőoktatási intézmény, a Stockholmi Királyi Műszaki Egyetem professzora elismertségét jelzi, hogy nevéhez három nemzetközi szabadalom is fűződik, ő dolgozta ki többek között a toronyépületek „SYMPHONY” elnevezésű, egyedülálló építési koncepcióját is.
A kitüntetettek között szerepel Dr. Mezei Ferenc akadémikus, a magyar tudomány követe és világszerte elismert képviselője is. A neves kutató elévülhetetlen érdeme, hogy a debreceni tudományos kutatás jelentősége megerősödött az európai tudományos köztudatban. Az Európai Spallációs Neutronforrás kidolgozásának egyik irányítója, Grenoble-ben és Berlinben eltöltött több évtizedes szakmai múlt után hazatérve jelenleg azon fáradozik, hogy az Európai Spallációs Neutronforrást Debrecenben építsék fel.
A Debreceni Egyetem díszdoktori címét kapta továbbá a város szülötte és díszpolgára, az idén 75. életévét betöltött Vásáry Tamás zongoraművész is. A szülővárosához szoros szálakkal fűződő, kivételes tehetségű művész Dohnányi Ernő tanítványaként és Kodály Zoltán asszisztenseként ismerte meg a szakma és a zeneoktatás fortélyait, később Svájcban, majd Londonban folytatta művészi karrierjét. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának örökös főzeneigazgatója munkásságát több sikeres hanglemez, előadássorozat és könyv fémjelzi. Az ifjú zenei tehetségek pártfogójaként került közelebbi kapcsolatba a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karával, melynek Zongora Tanszékén számos alkalommal tartott nyilvános mesterkurzust.
Harmadik alkalommal ítélték oda a Debreceni Egyetem Díszérme kitüntetését, melyben idén – Dr. Fésüs Lászlót és Dr. Lipták Andrást követően – Dr. Berényi Dénes debreceni fizikus részesült, aki idén töltötte be 80. életévét. Az atomi ütközések vizsgálatát kutató akadémikus a Debreceni Egyetem és az ATOMKI közösen működtetett tanszékének, a mai Környezetfizikai Tanszék alapítója, jelentős szerepe volt ugyanakkor a Debreceni Universitas létrehozásában és ezen keresztül a mai Debreceni Egyetem sikereinek megalapozásában is.
További díjazottak
A három díszdoktori, 77 doktori és nyolc habilitált doktori cím mellett a Debreceni Egyetem számos további díjjal is elismerte oktatóinak munkáját és eredményeit. Professzor Emeritus kitüntetésben részesült Dr. Daróczy Zoltán matematikus a hosszú időn át végzett, magas színvonalú oktató-nevelő tevékenysége, illetve kiemelkedő tudományos teljesítménye elismeréseként. A Matematikai Intézet Analízis Tanszéke az ő vezetése alatt vált a függvényegyenletek és egyenlőtlenségek kutatásának világszerte ismert és elismert műhelyévé.
Tankó Béla-Emlékdíjjal tüntette ki a Debreceni Egyetem Dr. Udvardy Miklóst, akinek tollából számos hazai és nemzetközi, az autoimmun betegségeket bemutató sikeres publikáció született. Dr. Bereczky Zsuzsanna, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum oktatója közleményét ítélték idén a legjobb klinikai témájú közleménynek, míg az Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumában az Év Publikációs díját Dr. Peles Ferenc Árpád kapta meg. A Tudományegyetemi Karok részéről az Év Tudományos Publikációja Aranyéremben részesült Dr. Molnár Lajos, Dr. Tóth Enikő és Dr. Dénes Iván Zoltán. 2008-ban a Tudományegyetemi Karok az Év Hallgatói Tudományos Publikációja díjjal ismerte el a Bazsó András, Kerepeszki Róbert és Juhász Tóth Angéla munkáját. A Debreceni Egyetem Innovációs Díját Dr. Tósaki Árpád és munkatársai érdemelték ki szakmai munkájukkal.