Duna Kutató és Információs Központot hoznak létre

Tudomány - 2009-07-04
Kutatói adatbázis és információs központ építését jelentették be tegnap azon a nemzetközi konferencián, amelyet az európai Duna-régió környezetvédelmi, logisztikai, víz- és energiagazdálkodási, turisztikai, közlekedésügyi, területfejlesztési és gazdasági fejlesztésének interregionális lehetőségeiről tartottak július 1-2-án a Dunaújvárosi Főiskolán.

"A Duna Kutató és Információs Központ nem klasszikus akadémiai intézmény lesz, hanem egy virtuális hálózatként működő interregionális, Duna-térségi kutatói adatbázis" - jelentette be Dr. Veres Lajos, a Dunaújvárosi Főiskola Közgazdaságtudományi Intézetének igazgatója.

 

Dr. Rechnitzer János, a Széchenyi István Egyetem rektorhelyettese a plenáris ülésen jelentette be a Duna Kutató és Információs Központ megalakítását. Az alapítók egy virtuálisan működő kutatói adatbázist hoznak létre, amely olyan tudományos kutatások és eredmények publikálására ad lehetőséget, amelyek segítséget nyújtanak a nemzeti és regionális hatóságok részére a Duna-stratégia kidolgozásához.

 

Dr. Veres Lajos, a Dunaújvárosi Főiskola Közgazdaságtudományi Intézetének igazgatója elmondta: "A Duna Kutató és Információs Központ nem klasszikus akadémiai intézmény lesz, hanem egy virtuális hálózatként működő interregionális, Duna-térségi kutatói adatbázis, amelyet a jövőben a Dunaújvárosi Főiskola menedzsel. Egy tudományos tanács határozza meg a témát, amely alapján egyedülálló metaadatbázist hoznak létre. Az adatbázis egy része elérhető lesz a felhasználók számára, és a portálnak interaktív funkciói is lesznek, amely alkalmat ad majd a szakmai diskurzusra. Annak érdekében, hogy a témával foglalkozó hallgatóknak lehetőséget teremtsenek a komolyabb szakmai elmélyülésre, publikálási lehetőséget biztosítanak számukra. A hálózathoz csatlakozó intézmények hallgatói elhelyezhetik saját kutatási eredményeiket, szakdolgozataikat és szakmai anyagaikat, valamint bekapcsolódhatnak az online eszmecserébe."

 

A kutató központ alapítói a Dunaújvárosi Főiskola, a győri Széchenyi István Egyetem, az MTA Regionális Kutatások Központja Pécs, a Közlekedéstudományi Intézet, az MTA Hidrobiológiai Kutatóintézete, Debrecen és a Területfejlesztési Tudományos Egyesület, Gödöllő.

 

A második alkalommal megrendezett Duna-Térségi Kohéziós Konferencián hazai, osztrák, román és szerb szakemberek tanácskoztak. A szakmai rendezvény célja volt, hogy a Duna-menti államok olyan komplex, átfogó együttműködési stratégiát dolgozzanak ki, amely alkalmas innovatív fejlesztési projektek megvalósítására. A konferencián résztvevő előadók egyetértettek abban, hogy a Duna-menti államok fontos szocioökonómia potenciállal rendelkeznek.

(www.edupress.hu)