Eddig sikeres a CHEMIKUT-projekt.

Tudomány - 2011-12-20

Ipari és nemzetközi kapcsolatok építésével folytatódhat a környezeti szennyezők lebontására szolgáló, a gyakorlatban is sikeresen alkalmazható kémiai és biológiai eljárások alapjainak kidolgozását célzó, mintegy 340 millió forintos pályázati forrásból megvalósult CHEMIKUT-projekt.

 A 2011 decemberében zárult program folytatásához - amelybe svéd kutatók is bekapcsolódnának - újabb pályázati források elnyerésére pályázik a Debreceni Egyetem.

 

- Az elmúlt két és fél év messze felülmúlta elvárásainkat: számos figyelemre méltó kutatási eredményt értünk el, amelyek a szűkebb tudományos közösség, de ipari partnereink érdeklődését is felkeltették. Ezért is gondoljuk, hogy egy ilyen nagy ívű projekt nem érhet véget a támogatás utolsó részletének a lehívásával, hiszen a debreceni kutatók az eredményeiket a gyakorlatban is hasznosítani kívánják - fogalmazott Prof. Dr. Fábián István, a projekt témavezetője.

            Az elért eredményeknek köszönhetően Dr. Tóth Imre, a fémionok katalitikus hatásával foglakozó csoport vezetője Svédországba kapott meghívást, ahol találkozott az Umeå-i Egyetem keretében működő talajremediációs kutatócsoport vezetőjével. A svéd vendéglátók terepi kísérleteket folytatnak és jelentős eredményeket értek el a gyakorlati alkalmazások területén, amelyekről kisebb szimpózium keretében számoltak be. A kapcsolat hivatalos együttműködésként folytatódhat, hiszen már elvi megállapodás született a közös munka elkezdésére. A megállapodási javaslatot mindkét fél szakemberei tanulmányozzák és feltehetőleg ebben az évben egy szándéknyilatkozatot írnak alá a jövőbeni együttműködésről.

            Svédországi látogatása során Dr. Tóth Imre sarkkör környéki Skellefteå-ba is ellátogatott, ahol az OUTOTEC (Sweden) AB vállalat tudományos kutatóival tárgyalt ipari szennyvízkezelési technológiák fejlesztéséről és környezetvédelmi problémákról. A jövőbeni együttműködésről szándéknyilatkozatot írtak alá.

- Várakozásaink szerint az eddigi eredmények, tapasztalatok, és a már kialakult külföldi kapcsolatok megfelelő alapokat teremtenek új projektek, célzott kutatási programok elindítására - hangsúlyozta Prof. Dr. Fábián István.

            A munka folytatásához az egyetem jelentős forrást remél a TÁMOP-4.2.2/A, az innovatív kutatócsoportok alakításra szóló pályázatok folytatásától, amelyre a Debreceni Egyetem nagy reményekkel pályázik.

           

A TÁMOP-4.2.2-08/1-2008-0012 számú, Kémiai és biotechnológiai alapkutatások vízzáró rétegek és talajvizek halogénezett szénhidrogén szennyezőinek eltávolítására: CHEMIKUT projekt időtartama: 2009. 07 - 2011.12. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg, a pályázati önerőt pedig a kutatási eredményekben érdekelt TEVA Gyógyszergyár Zrt. fnanszirozta.