Ellenállnak az antibiotikumnak az ősbaktériumok

Tudomány - 2012-04-17

Az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok gyakoribban a természetben, mint eddig gondolták: kanadai kutatók négymillió éve elszigetelten élő baktériumok közt is találtak ilyeneket.

 

    Az antibiotikumnak ellenálló baktériumok világszerte komoly fejtörést okoznak az orvosoknak.

Sok szakember úgy véli, hogy a jelenséghez e gyógyszerek tömeges alkalmazása vezetett. Egy másik elmélet szerint mindig is voltak rezisztens baktériumok, csupán rohamosan elterjedtek az elmúlt évtizedekben.

    A mezőgazdaságban és az orvoslásban széleskörűen alkalmazott antibiotikumok kijutnak a természetbe, ezért igen nehéz olyan mikrobaközösséget találni, amely még nem találkozott velük. Gerry Wright, a hamiltoni McMaster Egyetem kutatója ezért az amerikai Új-Mexikó állam déli részén található Lechuguilla-barlangból vett mintákat.

    Az óriási barlangrendszer mélysége eléri az 500 métert, hossza a 200 kilométert. 1986-os felfedezése óta csupán egyes kutatócsoportok léphettek be a területére. Ezen kívül vastag vízzáró iszapkőréteg alatt helyezkedik el. A barlang egyes részei ezért már legalább négymillió éve nem érintkeztek a felszínnel - írták a kutatók a PLoS One című folyóiratban a Der Spiegel című német lap internetes kiadása szerint (www.spiegel.de).