Génmutáció vizsgálatok az új molekuláris genetikai laboratóriumban a Debreceni Egyetemen

Tudomány - 2008-07-31

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának támogatásával, valamint sajáterős forrásából megépült az Egyetem Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszékének 263 m2 alapterületű laboratóriuma. Az új, korszerű technikával felszerelt Molekuláris Genetikai és Immundiagnosztikai Laboratórium – a magas színvonalú kutatói és diagnosztikai tevékenység mellett – lehetővé teszi génmutáció vizsgálatok elvégzését nemcsak a magyarországi, de a kelet-európai országok betegei számára is.

Prof. Maródi László, a Tanszék vezetőjének tájékoztatása szerint: „Magyarországon egyedül a Debreceni Egyetem Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszéke végez immundeficiencia génvizsgálatokat, melyek száma az elmúlt négy és fél évben meghaladta a 400-at, összköltségük pedig a 66 millió forintot. Az új Molekuláris Genetikai Laboratórium lehetőséget biztosít génmutáció vizsgálatok elvégzésére minden Magyarországról, valamint a legtöbb kelet-európai országból érkező beteg számára is.”

 

Az elmúlt években jelentősen bővült a Debreceni Egyetem Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszékén végzett molekuláris genetikai vizsgálatok köre. A közelmúltban Jeffrey Modell Diagnosztikai és Referencia Központtá dedikált Tanszék elsősorban immunhiányos betegségek, és ritka tárolási betegségek molekuláris genetikai szintű diagnózisát biztosítja, beleértve a családtervezés szempontjából nélkülözhetetlen terhesség alatti genetikai diagnosztikát is.

 

Az Orvos- és Egészségtudományi Centrum Tanszéke a kiemelkedő kutató tevékenység mellett ugyanakkor rendszeresen végez immundiagnosztikai vizsgálatokat is. Ezt jól mutatja, hogy 2007-ben több mint 6500 esetben segítették a speciális immunlaboratóriumi tesztek a fertőzésekre hajlamosító immunhiány betegségek diagnózisát.