A Debreceni Egyetem Informatikai Karán 2008. január 29-31 között, háromnapos képzés keretében sajátítják el a felhasználók a legelterjedtebb Grid technológiákat, azok működését, használati és programozási módszereit.
A Grid heterogén számítógépek, tárolóegységek és szolgáltatások együttese. Földrajzilag elosztott, kezelhetőség tekintetében mégis centralizált, az átlagos internet-felhasználó számára is elérhető.
Amíg a világháló segítségével információ, addig a Grid segítségével számítógépek, processzorok, tárolóegységek, speciális eszközök és szolgáltatások oszthatók meg.
A Grid egyre nagyobb szerepet kap azokon a területeken, ahol nagyon nagy adatmennyiségek feldolgozása és/vagy nagyon sok számítás elvégzése szükséges. Ez a terület még nagyon aktív kutatómunkát és fejlesztést igényel. Felhasználóinak száma és alkalmazási területe egyre inkább növekszik. Ez a technológia lehetővé teszi a korábban ésszerű idők alatt és költséggel teljesíthetetlennek tartott feladatok megoldását is, ráadásul a meglevő számítástechnikai kapacitás felhasználásával, azaz igen költséghatékony módon.
A felhasználóknak el kell sajátítaniuk azt a speciális gondolkodást, és meg kell ismerniük azokat a technikai megoldásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy az ilyen rendszerben rendelkezésükre álló lehetőségeket hatékonyan tudják kihasználni. A háromnapos kurzus során a MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének munkatársai bemutatják a legelterjedtebb Grid technológiákat, azok működését, használati és programozási módszereit. A kurzus résztvevői főként egyetemi kutatók és PhD-hallgatók, de képviseltetik magukat Debrecen informatikai vállalkozásai is. Az Informatikai Kar eredményesen igyekszik segíteni az informatikai fejlesztések eredményeinek bevonását a gyakorlatba. Ennek a legkülönfélébb kutatási területek a haszonélvezői: az orvosi képalkotástól kezdve az anyagszerkezet vizsgálati eljárások fejlesztésén és végzésén át a meteorológiai előrejelzések készítéséig terjed a tanfolyam résztvevőinek szakterülete. Az, hogy az egyetem mennyire gyakorlat-orientált képzést nyújt, és mennyire közvetlen haszna van a termelésnek a kutatásból, arra jó bizonyíték az informatikai "termelők" részvétele a tanfolyamon.
A kurzus továbbá jó példa arra, hogy a kutatási és fejlesztési eredmények hogyan hasznosulnak közvetlenül a gyakorlatban, illetve jól mutatja az alap- és alkalmazott kutatás összekapcsolhatóságát és közvetlen gyakorlati alkalmazását. Nagyon jól beleillik az európai kutatási irányelvekbe, összhangban van az Új Magyarország Fejlesztési Terv céljaival, hangsúlyozza az egyetem pozitív szerepét a város életében.