Egy éves előkészületi munka után sikeresen zárult a Debreceni Egyetem és a Teva Gyógyszergyár Zrt. által közösen alapított Gyógyszeripari Kihelyezett Tanszék első féléve. A 2008/2009-es tanévben elindított új típusú együttműködés versenyképes tudás megszerzését teszi lehetővé, ezáltal javítva a fiatal szakemberek – a vegyész és a vegyészmérnök szakos hallgatók – munkaerő-piaci esélyeit.
Az észak-alföldi régió vállalatai, ipari központjai követve a munkaerőpiaci tendenciákat egyre erőteljesebben törekszenek arra, hogy a keleti országrész szellemi központjában, a Debreceni Egyetemen, annak oktatási struktúrájában megjelenjenek technológiáik. Ezt példázza az egyetem és a Teva Gyógyszergyár Zrt. között tavaly decemberben megkötött együttműködés is. A Gyógyszeripari Kihelyezett Tanszék létrejöttével a 2008/2009-es tanévben lehetővé vált, hogy a vegyész és a vegyészmérnök szakos hallgatók – kihelyezett órák keretében a gyógyszergyár termelési, kutatás-fejlesztési és minőségbiztosítási részlegein – ismerkedjenek meg a Teva technológiai tudáskincsével és eszközparkjával.
A vállalat képzett és felkészült szakemberei az őszi szemeszterben, a kihelyezett tanszék első előadássorozatának keretében tematikusan szervezett előadások és gyárlátogatások segítségével mutatták be az elmélet és a gyakorlat összefüggéseit. A vegyészmérnök hallgatók a félév folyamán összesen négy alkalommal, a fermentációtól a gyógyszerkészítésig figyelhették meg a gyárban zajló folyamatokat. „A kurzus rendkívül fontos szerepet játszik a pályakezdők mérnöki szemléletének kialakításában, éppen ezért közvetlenül megelőzve a záróvizsgát a diploma megszerzésének utolsó gyakorlati feltétele. Idén 9 hallgató vett részt az órákon, melyeket ezentúl a sikerekre tekintettel minden félévben meghirdetünk.” – tájékoztatott Prof. Dr. Zsuga Miklós, egyetemi tanár.
A képzésen túl a Debreceni Egyetem diákjai szakmai gyakorlatokon és közös kutatási projektekben is részt vehetnek, ami nemcsak az egyetem és a gyógyszergyár között létrejött együttműködés eredményességét mutatja, de növeli a frissdiplomás szakemberek tudásának munkaerő-piaci versenyképességét is.