- A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) mikrobiológusai a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóival együttműködve elsőként írtak le egy új baktériumnemzetséget Romániából - közölte hétfőn honlapján a Sapientia.
A Székelyudvarhely közelében levő cekendi hulladéklerakó csurgalékvizéből származó új baktérium a Caenimicrobium hargitense nevet kapta. A nemzetségre vonatkozó első névben a latin caeni szó a csurgalékvizes reaktor eleveniszapjára utal, ahonnan a baktériumot kitenyésztették, a görög microbium szó a magyar mikroorganizmus szó megfelelője. A hargitense fajnév a baktérium tágabb származási helyére, a Hargita-hegységre utal. Az izolált baktériumtörzs jó szénhidrát-, fehérje- és zsírbontó képességgel rendelkezik, így szerepet játszik a csurgalékvíz tisztításában.
.Az eddig ismeretlen baktériumnemzetséget, illetve fajt a Sapientia csíkszeredai Biomérnöki tanszékén zajló mikrobiológiai kutatások során a környezetmérnök szakos hallgatók Máthé István oktató vezetésével tenyésztettek ki és azonosították DNS-vizsgálatok alapján. Az új nemzetség leírásához szükséges széleskörű biokémiai, molekuláris biológiai vizsgálatokat Felföldi Tamás, az ELTE mikrobiológusa irányította. Az eredményeket rangos tudományos folyóiratban közölték.
A most ismertetett baktériumon kívül Romániából eddig öt új baktériumfajt írtak le, közülük kettő szintén a Sapientia és az ELTE kutatói munkájának az eredménye