Hivatalos együttműködésre törekszik a Tudapest Kabinet a Fővárosi Közgyűléssel

Tudomány - 2008-12-14
"A városok az egyetemekre szerveződnek, a tudásalapú társadalom egyik igen fontos szereplője a felsőoktatás" - mondta el a budapesti székhelyű Európai Technológiai Intézet Igazgató Tanácsának tagjaként Magyar Bálint a Tudásváros Budapest nevet viselő konferencián december 12-én, mely találkozón a fővárosi felsőoktatás innovációs és a kampusszá válási folyamatairól osztották meg tapasztalataikat az előadók.

"A magyar főváros az ország oktatási központja, hiszen Budapest 37 önálló felsőoktatási intézményében az ország 225 ezer hallgatójának csaknem fele, 105 ezer diák tanul" - hangsúlyozta a konferencián Dezső Tamás, a Tudapest Kabinet vezetője.

 

A 2006 márciusában megalakult szervezet hat egyetem (Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), Semmelweis Egyetem (SE), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Szent István Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, Közép-Európai Egyetem) és a Magyar Tudományos Akadémia részvételével jött létre. Jelenleg a Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus program három pólusprogramjának (ITTPólus, MediPólus, ÖkoPólus) több klaszterében működik együtt a fővárossal, melyek az ipar különböző területén nyújtanak összefogási lehetőséget a felsőoktatási intézmények, kutató intézetek, kis- és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok számára.

 

A Tudapest Kabinet konkrét javaslatait Dezső Tamás jelentette be a konferencián, a szerveződés ugyanis hivatalos együttműködési és kapcsolattartási felület létrehozására törekszik a városvezetés felső szintjén, melyet a Fővárosi Közgyűléssel kötendő megállapodás keretein belül képzel el. A 2009-es évre vonatkozóan egy munkaterv kialakítását tervezi továbbá a kabinet a Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus programot, a Tudapest Kabinet fővárosi szerepvállalását, illetve a budapesti egyetemi és kutatóintézeti szférát érintő ügyekben.

A szándékok elméleti és gyakorlati megalapozásaként az egyetemek a főváros életében betöltött jelentőségét hangsúlyozta Magyar Bálint, ezt bizonyítja például az ELTE és a BME tulajdonában álló Infopark, vagy az SE épületfejlesztései következtében bekövetkezett változások, mint az értelmiségiek igényeit kiszolgáló kávéházak, fénymásoló irodák, szakmai cégek létrejötte az intézmények környezetében.

 

A felsőoktatás támogatásának fontosságát Budapest szellemi központ jellegével indokolta a konferencián Demszky Gábor főpolgármester, aki elmondta: ez a legiskolázottabb város az országban, a felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka rendelkezik felsőoktatásban megszerzett végzettséggel, mely a munkanélküliségi mutatókra is pozitívan hat.

(www.edupress.hu)