"A magyar főváros az ország oktatási központja, hiszen Budapest 37 önálló felsőoktatási intézményében az ország 225 ezer hallgatójának csaknem fele, 105 ezer diák tanul" - hangsúlyozta a konferencián Dezső Tamás, a Tudapest Kabinet vezetője.
A 2006 márciusában megalakult szervezet hat egyetem (Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), Semmelweis Egyetem (SE), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Szent István Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, Közép-Európai Egyetem) és a Magyar Tudományos Akadémia részvételével jött létre. Jelenleg a Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus program három pólusprogramjának (ITTPólus, MediPólus, ÖkoPólus) több klaszterében működik együtt a fővárossal, melyek az ipar különböző területén nyújtanak összefogási lehetőséget a felsőoktatási intézmények, kutató intézetek, kis- és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok számára.
A Tudapest Kabinet konkrét javaslatait Dezső Tamás jelentette be a konferencián, a szerveződés ugyanis hivatalos együttműködési és kapcsolattartási felület létrehozására törekszik a városvezetés felső szintjén, melyet a Fővárosi Közgyűléssel kötendő megállapodás keretein belül képzel el. A 2009-es évre vonatkozóan egy munkaterv kialakítását tervezi továbbá a kabinet a Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus programot, a Tudapest Kabinet fővárosi szerepvállalását, illetve a budapesti egyetemi és kutatóintézeti szférát érintő ügyekben.
A szándékok elméleti és gyakorlati megalapozásaként az egyetemek a főváros életében betöltött jelentőségét hangsúlyozta Magyar Bálint, ezt bizonyítja például az ELTE és a BME tulajdonában álló Infopark, vagy az SE épületfejlesztései következtében bekövetkezett változások, mint az értelmiségiek igényeit kiszolgáló kávéházak, fénymásoló irodák, szakmai cégek létrejötte az intézmények környezetében.
A felsőoktatás támogatásának fontosságát Budapest szellemi központ jellegével indokolta a konferencián Demszky Gábor főpolgármester, aki elmondta: ez a legiskolázottabb város az országban, a felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka rendelkezik felsőoktatásban megszerzett végzettséggel, mely a munkanélküliségi mutatókra is pozitívan hat.
(www.edupress.hu)