Hol tömörül 2025-ben a Föld népessége?

Tudomány - 2006-08-08

Az amerikai Earth Institute (Föld Intézet) térképe a Föld népességének változását mutatja be 2025-ig. Jelentőségét az adja, hogy korábban csak országok szintjén ábrázolták a várható változásokat, az új térkép viszont ennél kisebb területi egységekre bontva mutatja be a népesség jövőbeli alakulását.

A „Feltérképezni a jövőt” című program a Center for Climate Systems Research (Klímarendeszerek Kutatóközpont – CCSR), a PAI (Population Action International – Nemzetközi Népesedési Akciócsoport) és az amerikai Columbia Egyetemhez tartozó Earth Institute (Föld Intézet) együttműködésének eredménye. A program az emberi populáció és a kritikus természeti források közti kapcsolatot vizsgálja.

 

A térkép jól jelzi, hogy 2025-re a népesség számottevően növekszik a legtöbb fejlődő országban, amelyekben egyébként már ma is igen magas a népsűrűség. A tengerpartokon, mintegy 100 kilométer széles sávban élő lakosság száma becslések szerint közel 35 százalékkal emelkedik az 1995. évi értékhez képest, így több mint 2, 5 milliárd ember lesz kitéve a tengerszint emelkedés és más – globális éghajlatváltozás által okozott – hatás veszélyének. A térkép azt is jelzi, hogy Dél-és Kelet-Európa, illetve Japán nagy részén a populáció nagymértékben csökken. Meglepő módon olyan régiókban is népességcsökkenés következik be, ahol az utóbbi időben a növekedés volt jellemző: ilyen terület többek között a Szahara déli része, Közép-és Dél-Amerika, a Fülöp-szigetek, Nepál, Törökország, Kambodzsa, Burma és Indonézia egyes területei.

 

Míg a korábbi térképek a Föld közel kétszáz országának jövőbeni népességét mutatta be, addig a „Feltérképezni a jövőt” program 9 millió kis „cellára” osztotta bolygónkat, és e kis egységek populációit vizsgálta. A nagyszabású vállalkozás minden bizonnyal sok természetvédelmi biológust, klímakutatót és egyéb tudóst inspirál majd további kutatásokra. A térkép a legjobb módszernek bizonyulhat azoknak az – országokon belüli – populációknak a vizsgálata céljából, amelyek a jövőben még érzékenyebbek lesznek a természeti katasztrófákra. A kutatások fontos szerepet játszhatnak a környezetvédelmi politika javításában, erősítésében szerte a világon. (forrás: National Geographic Online)