Az etikai viták kereszttüzében álló őssejt kutatások és kezelések ígéretes lehetőséget hordoznak a ma még gyógyíthatatlan betegségek leküzdésében, de csak a további vizsgálatok vezethetnek el a valódi lehetőségek megismeréséhez - hangzott el a Magyar Tudományos Akadémián az Őssejtek az orvosi kutatásban és terápiában című nemzetközi konferencián.
- Az őssejt kezelések nagy ígéretekkel kecsegtetnek, ezért az önök munkája különösképpen a nyilvánosság érdeklődésének középpontjában áll - hívta fel a tudományterület képviselőinek figyelmét köszöntőjében az MTA elnöke. Pálinkás József ugyanakkor kifejtette, hogy a fokozott figyelem még nagyobb felelősséget kíván az őssejt kutatásokban résztvevő szakemberektől. - Felelősséggel tartoznak a kutatásaik, a munkatársaik, de mindenekelőtt az önök munkájában bízó, gyógyulást kereső embertársaik iránt - mondta a tudós testület elnöke, aki szerint, az emberekben olyan magas elvárások élnek az őssejt kezelésekkel kapcsolatban, amelyek a tudomány mai állása szerint még nem várhatók el. - Csak az alapos kutatómunka fedheti fel a lehetőségek pontos határait - hangsúlyozta Pálinkás József, arra biztatva az egybegyűlteket, hogy a nyilvánosság felé érthetően tárják fel el az őssejt kutatások fontosságát és az azokra épülő gyógyítás jelenlegi korlátait. - Ne keltsenek túlzott elvárásokat a kezelésekkel kapcsolatban, addig, amíg az adott eljárás hatékonyságáról nem áll elegendő tudományos bizonyíték a rendelkezésükre - kérte a konferencián résztvevő szakembereket az MTA elnöke.
- Az őssejt kezelésekkel kapcsolatban sok a felelőtlen, a nem tudományos tényeken alapuló ígéret - csatlakozott Pálinkás József szavaihoz Christian Schneider. Az Európai Gyógyszer Ügynökség Fejlett Terápiákkal Foglalkozó Bizottságának elnöke szerint kizárólag a kutatások eredményei alapján dönthető el mi a valóság és mi a tudományos fantasztikum. - Az úgynevezett őssejt turizmus ma már virágzó üzletág - mutatott rá előadásában a kutató, hangsúlyozva, hogy az ilyen vállalkozások többsége csupán álmokat árul a gyógyulást keresőknek. A Bizottság elnökeként Christian Schneider egyebek mellett arra törekszik, hogy az őssejt kutatások és kezelések szabályozásának olyan, a minőségi tudományos kutatásokon alapuló egységes rendszere jöjjön létre, amelyben az elsődleges szempont a kezelt személy biztonsága.
A szakemberek egybehangzó véleménye szerint az őssejt terápiával kapcsolatban ma még sok a megválaszolatlan kérdés. - Az élő sejt rendkívül összetett és bonyolult rendszer, amelynek korántsem értjük minden részletét - hangsúlyozta Christian Schneider hozzátéve, hogy a természetes környezetéből kiemelt sejteknek megváltozik a viselkedése. - Bár az őssejtek elvileg bármilyen sejttípussá átalakulhatnak, úgy tűnik, a folyamatot befolyásolhatja, hogy eredetileg milyen szövetből származnak, továbbá előfordulhat az is, hogy a már differenciálódott őssejtek visszaalakulnak, illetve az immunrendszer megtámadhatja és elpusztíthatja ezeket - említett a kutató néhányat azon kihívások közül, amelyekkel a tudósok manapság szembesülnek. - Nagyon sok munka és kutatás kell még ahhoz, hogy kiderüljön, valóban megtaláltuk-e az orvoslás Szent Grálját - vélekedett Christian Schneider.
Forrás:MTA hírlevél