Joghurt anyatejből

Tudomány - 2013-05-15

Ötezer eurós innovációs utalvánnyal díjazta 2013. május 15-én a zsűri a Debreceni Egyetemen azt az innovatív ötletet, amely új megoldást jelent a csecsemőkori táplálkozás területén.

A Debreceni Egyetem Tudás- és Technológia Transzfer Iroda idén tavasszal pályázatot írt ki innovatív ötletek megvalósításának elősegítésére a Central Europe Programme által támogatott FORT projekt támogatásával.

A nemzetközi zsűri a döntőben négy pályamunkát bírált, amelyek egyedi elképzeléseket vonultattak fel egészségügyi és energetikai területeken. Az első pályázó kézhigiénés berendezést mutatott be, mely objektív kiértékelést tud adni a sebészeti bemosakodás és az egészségügyi kézfertőtlenítés minőségéről. A második innováció egy olyan épülethomlokzati megoldás, amely egy speciális külső réteggel, az aktuális időjárási körülményekhez igazodva szabályozza az épületek árnyékolását. A harmadik prezentációban újfajta napenergia-hasznosító rendszert mutattak be, amely a közüzemi hálózattól függetlenül tudja biztosítani és szabályozni az épületek energiafogyasztását. Végül a csecsemők számára fontos, szelénben gazdag, anyatejből előállított probiotikus joghurtok házi előállítására vonatkozó innovatív ötletet és eljárást ismertették a zsűri tagjai és a közönség előtt.

Az Észak-Arizónai Egyetem professzora, Christopher M. Scherpereel által vezetett bírálóbizottság a legötletesebb újdonságnak járó innovációs díjat az Innovatív Élelmiszeripari Klaszter Kft.-nek ítélte oda az anyatejből előállítható, probiotikus joghurtok készítéséhez szükséges felszerelés piaci bevezetésének támogatására. A nyertes cég az ötezer eurós utalványt a Tudás- és Technológia Transzfer Iroda közvetítésével fogja felhasználni annak érdekében, hogy a termék mihamarabb a gyógyszertárak és szaküzletek polcaira kerülhessen a nemzetközi piacon is.

„A csecsemők ideális tápláléka az anyatej, amiben ha friss baktériumokat szaporítunk el, akkor képesek vagyunk egészséges bélflórát kialakítani, ami hozzájárul az immunrendszerük működéséhez. Egy olyan joghurtkészítő gépet fejlesztettünk ki, amihez tartozik egy pohár, amibe előre beletesszük az elszaporítani kívánt baktériumtörzset és a gyerekek védekező képességét támogató szelént. Ezt otthon anyatejjel kiegészítve kaphatjuk meg a – gép által 12 óra alatt előállítható – joghurtot, ami igen hasznos a legkisebbek számára. Ennek állaga folyósabb, mint a hagyományos joghurtoké, így könnyen cumisüvegből is odaadható a gyerekeknek” – tájékoztatott Prokisch József, az Innovatív Élelmiszeripari Klaszter vezetője.