Kutatóegyetemek, kutatókarok koncepciója készül

Tudomány - 2009-06-04

Mivel a kutatóegyetemek, kutatókarok koncepcióját jelenleg a felsőoktatás más szereplői nem kezelik kiemelten, a bölcsész dékánok munkaanyagot készítenek elő következő ülésükre. Abban  bemutatják elképzeléseiket arról, hogy a magyar felsőoktatás bölcsészettudományi képzésének túlnyomó részét lefedő hat kar milyen finanszírozási és oktatási-kutatási koncepcióval látná megoldhatónak a magas színvonalú, modern bölcsészettudományi képzést.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánjai Dezső Tamás, Csernus Sándor, Laczkó Tibor, Fischer Ferenc, Fazekas Csaba és Nagy László május 29-én Debrecenben tartott szokásos egyeztető megbeszélésükön vitatták meg többek között a kutatóegyetemek, kutatókarok koncepcióját.

 

Ez a kérdéskör szervesen kapcsolódik ahhoz az együttműködő bölcsészkarok által 2009. októberére tervezett konferenciához is, amelyet a Magyar Rektori Konferencia Bölcsészettudományi és Társadalomtudományi Bizottságának megbízásából szerveznek. Erre azért van szükség - mondják -, hogy a regionális munkaügyi központok számait elemző felmérések alapján végre reális képet alakíthasson ki a közvélemény arról is, hogy a bölcsészettudományi képzési területen diplomát szerző hallgatók elhelyezkedési esélyei milyenek valójában, mivel ezzel kapcsolatban több felmérésekkel alá nem támasztott vélemény forog a médiában.

 

Új, örvendetes fejleményként értékelték a bölcsész dékánok, hogy az együttműködő bölcsészkarok hallgatói önkormányzatai is találkoztak Debrecenben. Csíszár Imre DE BTK HÖK elnök, Nemes László ELTE BTK HÖK elnök, Máté Bence PPKE BTK HÖK elnök, Polgár Zsuzsa SZTE BTK HÖK elnök és Zelena András SZTE EHÖK elnök megbeszélésükön megegyeztek, hogy 2009 szeptemberében hallgatói részről is összegezik a BA szakzárások és az MA felvételik tapasztalatait. A jelen találkozón nem részt vevő pécsi és miskolci hallgatói önkormányzatok a jövőben szintén részt vesznek a találkozókon - ígérték.

 

Ezen kívül az ELTE HÖK javasolta, mivel az OTDK konferenciákra kétévente kerül sor, a köztes években, tehát először 2010 áprilisában, bölcsész tudományos műhelyt rendezzenek az együttműködő HÖK-ök.

 

Mivel néhány hét múlva végez az első bolognai rendszerű bölcsész alapszakos (BA) évfolyam, a diplomakiadás, diplomamelléklet és a hallgatók kreditigazolási nehézségeiről is egyeztettek a kari vezetők, valamint a mesterszakos felvételik eddigi tapasztalatait is összegezték. Mint ismeretes, négy bölcsészkar (ELTE BTK, SZTE BTK, DE BTK és ME BTK) abból a célból, hogy megőrizzék a tudományegyetemeken szerzett mesterszakos diplomák értékét, mesterszakos felvételi rendszerük minél teljesebb összehangolásában állapodott meg. A 2010-es felvételi eljárásban ehhez a rendszerhez csatlakozik a pécsi bölcsészkar is. Erre azért van szükség, mert ugyan az egyes intézmények hatáskörébe tartozik a 100 pontos felvételi eljárásban a részpontszámok meghatározása, a teljesen a szóbeli vizsgára épülő rendszerek megítélésük szerint a színvonalat nem biztosítják megfelelő mértékben. Ezért a fent felsorolt intézményekben a bölcsészképzésben indított mesterszakok esetében azonos keretben válogatják ki a hallgatókat - közölték a dékánok.

(www.edupress.hu)