Kutatóegyetemi hálózat létrehozását szorgalmazta Hiller a szegedi tanévnyitón

Tudomány - 2009-09-08
A magyar felsőoktatásban véget ért a mennyiségi korszak, a színvonal ideje jött el. Az egész világ a megszerzett és alkalmazható tudásról szól, és ennek teljesítése a mi feladatunk is - jelentette ki Hiller István oktatási és kulturális miniszter az országos felsőoktatási tanévnyitón szombaton a Szegedi Tudományegyetemen.

A szakminiszter a rendezvényen meghirdette a felsőoktatás fejlesztésének új irányát, amelynek célja a hazai kutatóegyetemi hálózat megteremtése, továbbá átadta a Szegedi Tudományegyetemnek odaítélt Felsőoktatási Minőségi Díjat.

 

Hiller István a felsőoktatás fejlesztésének új irányát hirdette meg: az országos felsőoktatási tanévnyitón arra kérte a felsőoktatási intézmények vezetőit, az érdekképviseleti szervezetek és a hallgatói önkormányzatok képviselőit, valamint az MTA tagjait, hogy vegyenek részt egy olyan minőségelvű pályázati rendszer kidolgozásában, amely alapján kutatóegyetemi hálózat jöhet létre hazánkban.

A miniszter hozzátette, hogy a kutatóegyetemek külön költségvetési támogatást kaphatnak majd, ha elnyerik ezt a címet. Hiller István szerint Magyarországon tíz alatt lesz ezen intézmények száma.

Hiller István közölte, öt pontban - a felsőoktatás szerkezete és finanszírozása, a hallgatói juttatási rendszer, a minőségbiztosítás, valamint az infrastruktúra - foglalták össze a felsőoktatás átalakításának legfontosabb területeit.

Hiller István továbbá elmondta: továbbra is támogatja a felsőoktatási integrációt, amely szerinte a minőség javítását szolgálja.

A tárcavezető arra is kiért, hogy 2010-ben Ausztria és Magyarország közösen rendezi a bolognai csúcstalálkozót, amelyen 40 ország szakminisztere és vezető politikusa veszt részt.

A 2009-es felvételi eredményekről elmondta: több mint 127 ezren jelentkeztek az egyetemekre és a főiskolákra. Közülük a július 23-ai döntés alapján 94301 fő kezdheti meg a felsőfokú tanulmányait. A pótfelvételi eljárásra 13600 jelentkező volt, és közülük vehettek fel a felsőoktatási intézmények 12 ezer hallgatót, amennyit még a kapacitásuk lehetővé tett. Így az idei tanévet alap és mester szakokon, valamint az osztatlan képzésben és felsőfokú szakképzésben több mint 106 ezer hallgató kezdheti meg.

"Idén mintegy 10 ponttal nőtt a felvettek által elért átlagpontszám, és jóval kevesebb hallgatót vettek fel a felsőoktatási intézmények 200 pont alatti eredménnyel (államilag támogatott képzésre 121 főt, költségtérítéses képzésre 1814 főt). A kormány korábbi döntése alapján 2010-ben már 200 pont lesz a minimális ponthatár alapképzésben és egységes, osztatlan képzésben" - tájékoztatott a miniszter.

Ebben az évben teljesedett ki a többciklusú képzés második ciklusa, a mesterképzés. A tanári szakképzettségekkel együtt több mint 200 mesterképzési szakra lehetett már idén jelentkezni és felvételt nyerni. A mesterképzésekre összesen 17 ezren jelentkeztek - ebből 14 ezren államilag támogatott képzésre.

Szeptemberben induló államilag támogatott mesterképzésekre összesen 10213 főt vettek fel a felsőoktatási intézmények, míg a februárban elindított képzésre korábban felvettek több mint 1000 főt. A fennmaradó keret terhére a jelentkezési határidő óta akkreditált képzések esetében a felsőoktatási intézmények lehetőséget kaptak mintegy 1000 hely pótfelvételi keretében történő meghirdetésére is. A várakozások szerint így kb. 12 ezer hallgatót vettek fel 2009-ben államilag támogatott mesterképzésre.

Az idén végeztek első alkalommal az alapfokozatú képzésekben a hallgatók és néhány képzési területen - úgy mint informatika, műszaki képzés, idegen nyelv - a végzősök iránt nagy volt az érdeklődés a munkaerőpiacon, és ez pozitív visszajelzése a többciklusú képzésnek - mondta Hiller István.

(www.edupress.hu)