Dr. Gáspár Attila, hazánk első Marie Curie nemzetközi ösztöndíjas kutatója hazatérve a Los Angeles-i Kaliforniai Állami Egyetemről augusztus óta a Debreceni Egyetemen hasznosítja a külföldön elsajátított ismereteket. A tudós szakterülete a Magyarországon még alig ismert lab-on-a-chip, mikrofluidikai kutatás. A kutató célja ennek a témának a műveléséhez egy laboratórium kiépítése és egy kutatócsoport felállítása az egyetemen.
A Debreceni Egyetem kutatója, Dr. Gáspár Attila Magyarországon elsőként és egyedüliként nyerte el 2006-ban az Európai Unió nemzetközi ösztöndíját.
A Marie Curie ösztöndíj a kutatói kompetenciák fejlesztésére, a kutatói mobilitásra és a kutatók továbbképzésére fókuszál. Ennek köszönhetően Dr. Gáspár Attila a Kaliforniai Állami Egyetem (California State University) Kémia Tanszékén 16 hónapon keresztül mélyíthette el tudását a hazánkban egyelőre kevéssé ismert mikrofluidikai kutatásokban, majd a program keretében a következő nyolc hónapban itthon fejlesztheti tovább az USA-ban elsajátított ismereteket.
A Debreceni Egyetem kutatója Los Angelesből hazatérve jelenleg azon dolgozik, hogy az országban egyedülállóan az egyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén létrehozzon egy laboratóriumot, és felállítson egy kutatócsoportot a témában.
Ezek a kutatások elsősorban alapkutatás jellegűek, de alkalmazási területei széleskörűek lehetnek többek között az orvosdiagnosztika, a bio-, a környezeti- és az élelmiszeranalitika területén.
Az elemzésékhez elvileg nanoliternyi mintamennyiség is elegendő (például egyetlen vércsepp ezredrésze), és mivel csak minimális mennyiségű reagensre, oldószerre van szükség, az elemzések nemcsak korszerűek, de gazdaságosak és környezetbarátok is.
A fejlesztés részeként konzorciumi tagként nemrég egy európai hálózat kiépítésébe kezdett az egyetem Dr. Gáspár Attila vezetésével magyar, olasz, lengyel, cseh és francia résztvevőkkel.
xxx
A mikrofluidika egy olyan multidiszciplináris tudományterület, mely a fizikát, a kémiát, az elektronikát, a mérnöki tudományokat és a biotechnológiát alkalmazza, ahhoz hogy megtervezhessék és előállíthassák azokat a mikrofluidikai eszközöket (mikrochip, lab-on-a-chip), amelyekben nL-nél kisebb térfogatú mintarészleteket áramoltatnak és kezelnek, továbbá, hogy mikroszkópikus mérettartományban tanulmányozhassák a folyadékok viselkedését.
A cél, hogy egy komplett labratóriumot (pl. mintaelőkészítést, mintakezelést, szintézist, PCR-t, elválasztást, detektálást) lehessen egy chipbe, mikrométer nagyságrendű csatornák és eszközök hálózatába átvinni, azaz a klasszikus laboratóriumok minden egyes része megfeleltethető legyen a chip egyes részleteivel.