Megújul a Debreceni Egyetem Botanikus kertje

Tudomány - 2009-10-30

A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében a kerítés építésével megkezdődtek azok a munkálatok, melyek európai uniós támogatással 195 millió forintos fejlesztést tesznek lehetővé. Három év alatt a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fűtési rendszerének korszerűsítése, 8 hektár terület öntözőrendszerének kiépítése, komplex környezetvédelmi és élőhely-rekonstrukciós munkálatok valósulnak meg.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Program keretében (KEOP-2009-3.1.3.) komplex környezetvédelmi és élőhely-rekonstrukciós munkálatok kezdődtek meg 2009 októberében a Debreceni Egyetem Botanikus kertjében. A DEBOTKERT projekt fő célkitűzése a speciális biológiai értékek és élőhelyeik megőrzésére és rekonstrukciójára irányul, elsősorban természetvédelmi szerepvállalást, másodsorban pedig az ezt szolgáló infrastrukturális korszerűsítésre irányuló tevékenységet tartalmaz.

 

A következő három évben – a pályázat vállalásai értelmében – a kertben élő állatfajok táplálkozó-, szaporodó- és egyéb élőhelyének bővítése, a kert természetes növénytársulásainak rekonstrukciója, a védett, fokozottan védett, és veszélyeztetett növényfajok továbbszaporítása, az anyatelepek fenntartása, visszatelepítései tartoznak a kifejezetten természetvédelmi indíttatású fejlesztésekhez. Az élőhely-rekonstrukció közel 30 védett és fokozottan védett fajt érint, valamint körülbelül 120 természetes faj szaporítását, a kertbe, valamint későbbi eredeti élőhelyekre való visszatelepítését jelenti. A két legfontosabb fejlesztéssel érintett társulás a nyílt homoki tölgyes és a gyöngyvirágos tölgyes. Az eredetileg 4 hektár területen elhelyezkedő társulások a másodlagosan rekonstruált homoki sztyeppekkel együtt több mint 6 hektárra terjednek majd ki és a szakavatott gondoskodásnak köszönhetően évek múlva visszanyerhetik nagyszerű megjelenésüket és fajszámukat. A Botanikus kert tavának bővítésével, a vízi növényfajok fajszámának növelésével a vizes élőhely rekonstrukciója valósul meg, mely végső soron megteremti a lehetőségét az állatdiverzitás emelkedésének is. Említésre méltó a speciális élőhelyek kialakítása és továbbfejlesztése is, ezen belül a mesterséges sziklagyepek megépítése, a Kelet-ázsiai gyűjtemény bővítése, valamint a veszélyeztetett pozsgásnövények tematikus gyűjteményi élőhelyének rekonstrukciója.

 

Mindezek mellett az épített infrastruktúra is korszerűsödik. A kerítések pótlása, javítása a napokban kezdődött meg, ezt követi majd az öntözőrendszer építése-bővítése. A műszaki fejlesztések utolsó lépése a fűtési rendszer teljes rekonstrukciója lesz, amely az üvegházakban elhelyezett növények számára biztosít majd megfelelő klimatikus körülményeket.

 

A tervezett változások messzemenően segítik majd az egyetemen folyó oktatást és kutatást, a látogatók pedig teljes pompájában ismerhetik meg a növényvilág sokféleségét, gyönyörködhetnek a természet értékes kincseiben. Mindezeken túl a környezettudatos szemléletmód kialakítását és ezen belül a természetvédelmi érzékenység fejlesztését egyaránt szolgálja a 2012-re megújuló Botanikus Kert rekonstrukcióját magában foglaló pályázat - összegezte a távlati célokat Dr. Szántó Zsuzsanna, a Tudományegyetemi Karok stratégiai igazgatója.