Nobel-díjas kutatók és magyar tudósok közös állásfoglalása az Akadémián

Tudomány - 2011-06-24

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének meghívására ismét Budapestre látogatott a Tudomány Világfórumának (WSF) Nobel-díjas tudósokból és nemzetközi szervezetek vezető tisztségviselőiből álló Irányító Testülete. Az Akadémia székházában tartott tanácskozáson bejelentették: eddig 380 tudós és tudománypolitikával foglalkozó döntéshozó jelezte, hogy 2011 novemberében részt vesz az új tudományos nagyhatalmakat, új tudományágakat és kutatási területeket középpontba állító találkozón.

A világ tudományos közössége is tevékeny részt vállalhat a világméretű válságokból való kilábalásban – e gondolat jegyében rendezi meg a Magyar Tudományos Akadémia a Tudomány Világfórumát. A tudomány átrajzolódó világtérképe: kihívások és lehetőségek címet viselő programsorozat komoly nemzetközi érdeklődésre tarthat számot.

 

      A Pálinkás József által felkért, nemzetközi hírű szaktekintélyekből álló Irányító Testület kezeskedik érte, hogy a Világfórumon a legidőszerűbb témák és a leghitelesebb előadók szerepeljenek. Az MTA elnöke által vezetett testület munkájában az UNESCO és az Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU) egy-egy vezető tisztségviselője, az Amerikai Tudományos Társaságok Szövetsége (AAAS) vezérigazgatója, három Nobel-díjas kutató, a Brazil Tudományos Akadémia elnöke, a Japán Tudományos Tanács elnöke és az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) elnöke vesz részt.

 

     Az Irányító Testület júniusi ülésére a tudós közösség legnevesebb képviselőinek egész sora érkezett Magyarországra, közöttük Werner Arber, a Baseli Egyetem Nobel-díjas biológusprofesszora, a szintén Nobel-díjjal kitüntetett Yuan Tseh Lee, a fórumot társszervezőként segítő Nemzetközi Tudományos Tanács megválasztott és októbertől hivatalba lépő elnöke, Gretchen Kalonji, az UNESCO természettudományokért felelős főigazgató-helyettese, továbbá Jacob Palis, a Brazil Tudományos Akadémia elnöke. Számos előremutató javaslatot fogalmazott meg az ülésen az Európán kívül is ismert Sir Brian Heap, az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének elnöke.

 

 

     A tudósok és tudománypolitikai döntéshozók felelőssége, hogy megértsék és megértessék, a tudomány művelése és a tudományos eredmények hasznosítása a jövő társadalmainak legfőbb hajtóereje az új évszázad biológiai és információs forradalma közepette – olvasható abban a dokumentumtervezetben, amelyet az Irányító Testület tagjai kaptak kézhez, és amelynek véglegesített szövegét a WSF résztvevői a novemberi világtalálkozón aláírásukkal erősíthetik meg. A Zárónyilatkozat első változata az akadémikusok és a magyar tudományos élet kiemelkedő szereplőinek részvételével készült. A dokumentumról élénk eszmecsere zajlott az MTA elnöke vezette Irányító Testület ülésén, a grémium tagjai konkrét javaslatokat és ajánlásokat fogalmaztak meg a kutatások etikus és felelős folytatásáról, a tudomány és a társadalom közötti párbeszédről, valamint a tudósok nemzetközi szintű kapcsolatteremtésének fontosságáról a globális nehézségek enyhítésében. A nyilatkozattervezet szerzői sürgetik a kormányzati döntéshozókat, hogy felelős lépések előtt kérjék ki a tudóstársadalom véleményét, és határozottan állást foglalnak az ún. "tudományos bizonyítékokon alapuló szakpolitikai döntéshozatal" mellett.

 

     Elkészült a Tudomány Világfórumának új honlapja – jelentette be az Irányító Testület ülésén Gulyás Balázs, a Világfórum igazgatója. A megújult weboldalon a meghívott résztvevők online regisztrálhatnak. Az Irányító Testület tagjai közül többen szorgalmazták egy célzott blog létrehozását, amely lehetővé tenné, hogy a meghívást elfogadó tudósok a világfórum hivatalos honlapján fejthessék ki véleményüket a Zárónyilatkozatról, hozzájárulva, hogy ezáltal a világ tudományos közvéleménye a Tudomány Világfórumára és a Magyar Tudományos Akadémiára is felfigyeljen.

 ForrásMTA