Palay-díj a magyar agykutatónak

Tudomány - 2010-12-09

Somogyi Péter neurobiológus professzor, az MTA levelező tagja, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója vehette át a 2010-es Sanford L. Palay-díjat San Diegoban. A kétévente kiosztott, tudományos életműért járó elismerést az agy szerkezetének megértésében elért eredményeiért adományozta a magyar akadémikusnak az amerikai Cajal Club és a The Journal of Comparative Neurology

- Iskolateremtés és tehetségnevelés - foglalta össze az mta.hu-nak nyilatkozva Somogyi Péter a magyar agykutatás elmúlt néhány évtizedének legfontosabb hagyományait. Az akadémikus - aki csaknem negyed százada áll az oxfordi Anatómiai Neurofarmakológiai Intézet élén - a Harvard Orvosi Egyetem anatómia professzoráról, Sanford L. Palay-ról elnevezett, az amerikai Society for Neuroscience idei konferenciáján kiosztott díj átvételét követően azt hangsúlyozta: a magyar agykutatók azért tudtak és tudnak ma is a tudomány világában tapasztalható éles versenyben helytállni és kimagasló eredményeket elérni, mert az egymást követő kutatógenerációk megfelelő továbblépési lehetőséget biztosítanak a legtehetségesebb fiataloknak. - Szentágothai Janos, Vizi E. Szilveszter, Benedeczky István, Freund Tamás - említette példaként Somogyi Péter néhány olyan magyar kutató nevét, akik ebben a szellemben dolgoztak és dolgoznak több évtizede. A neurológia fejlődéséről szólva a professzor úgy fogalmazott: forradalmi változásoknak vagyunk a tanúi. Somogyi Péter tájékoztatása szerint az egyik legfontosabb kutatási irány jelenleg az agyban lezajló események és a viselkedés közti időbeni kapcsolat megértése.

 

- Korábban azt gondoltuk, hogy az emberi én határozza meg azt, hogy mit fogok tenni. Ezt a felfogást azonban felül kell vizsgálni, miután a kutatók bebizonyították, hogy egyes mozdulatokat az ingerek, a genetikai alap és az egyén korábbi tapasztalata alapján már akkor előkészíti az agy, amikor az ember még nem is tud róla, hogy a mozdulatot elhatározta - magyarázta Somogyi Péter. A tudós a kutatások intenzitását szemléltetve azt mondta: öt évre előre jósolni e területen szinte hazárdírozás lenne. Az akadémikus szerint a nemzetközi együttműködéssel folyó tudományos munkában a magyar szakembereknek is vezető szerep jut. - A sejtes szintű ideghálózat-kutatásban nagyhatalomnak számít Magyarország - hangoztatta a professzor, kiemelve, hogy a világon egyedülállóan az MTA KOKI-ban jelenleg hat olyan senior kutató dolgozik, akiket Nagy-Britannia legnagyobb orvostudományi alapítványa, a Wellcome Trust támogat. - Ez nemcsak az akadémiai kutatóintézet presztízsét növeli, hanem majd′ kétmilliárd forintnyi forrást is jelent - hangsúlyozta Somogyi Péter.

 

A professzor a Palay-díj mellett a hét végén kapta meg - Szentendre szülöttjeként, ahol általános és középiskoláit végezte - a Pest megyei Tudományos Díjat, amelyet egyik tanítványa, Nusser Zoltán, az egyik első Wellcome Trust támogatott vett át a nevében. Mint azt az oxfordi intézet igazgatója elmondta, szülővárosával kutatóként is folyamatosan kapcsolatban áll, hiszen immár hatodik éve hirdeti meg a szentendrei középiskolások és a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium tanulói számára azt az Oxfordi Ramon y Cajal Ösztöndíjat, amelynek győztese, jutalomként egy-két hónapot tölthet neurobiológiai kutatói tanulmányúton az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetében, míg a második helyezett az MTA KOKI-ban nyerhet betekintést az agykutatók munkájába.