Száguld a világűrön át a szökevény óriáscsillag

Tudomány - 2011-02-01

"Nyaktörő" sebességgel száguld a világűrön át a szökevény óriáscsillag, amely a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképből "oldott kereket".

A szökevényt az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA WISE csillagászati műholdja (Wide-field Infrared Survey Explorer/széles látószögű infravörös sugárzást felmérő felderítő) kapta lencsevégre.

Míg a látható fény tartományában készült felvételeken a Zeta Ophiuchi egy tompa fényű vörös csillagnak látszik más homályos csillagok társaságában, a WISE által készített fotókból kiderül, hogy egy rendkívül masszív, forró, ragyogó kék csillagról van szó - olvasható a Discovery News  hírei között, valamint a NASA honlapján.

 

 

A csillag 458 fényévnyire található bolygónktól. A Nap tömegét hússzorosan, fényességét pedig 65 ezerszeresen múlja felül. Amennyiben nem venné körül ekkora porfelhő, a Zeta Ophiuchi lenne az égbolt legfényesebb csillaga, és szabad szemmel is kéknek látnánk. Az igazi különlegessége azonban a száguldás, hiszen óránként 87 ezer kilométeres, másodpercenként 24 kilométeres sebességgel rohan.

 

 

Az asztronómusok feltételezése szerint a sebesség azzal magyarázható, hogy a Zeta Ophiuchi egykoron egy kettőscsillag (bináris rendszer) tagja volt. Párja szupernóvaként végezte életét, felrobbant, és amint megszűnt a partner gravitációs hatása, a Zeta Ophiuchi valósággal "kilőtt" a helyéről. Mint más ilyen hatalmas csillag, a Zeta Ophiuchi is a "két végén égeti a gyertyát": noha mindössze négymillió éves, már túl van élete delelőjén, míg Napunk tízmilliárd éves élettartamra számíthat.